MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Święto muzyki chóralnej

II Ogólnopolski Festiwal Chóralnt Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE

II Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej Musica Patriae Poznań 2023 przeszedł do historii.
To był wspaniały dzień, wypełniony muzyką i ogromnymi emocjami. W wydarzeniu udział wzięło dwadzieścia chórów – ponad sześćset chórzystów z całego kraju. W tym gronie byli również reprezentanci powiatu poznańskiego: Chór Bel Canto z gminy Dopiewo, Żeński i Dziewczęcy Chóry Canzona z Murowanej Gośliny oraz Kórnicki Chór Żeński. Wszystkie otrzymały nagrody.

Aula Zespołu Szkół Przyrodniczych, gdzie odbywały się przesłuchania, a następnie kościół pw. św. Jerzego podczas ogłoszenia wyników i koncertu laureatów, wypełnione były miłośnikami śpiewu chóralnego. Transmisję wydarzenia w internecie śledziło ok. 1400 osób. Wydarzenie swoim patronatem honorowym objął m.in. starosta poznański, Jan Grabkowski.

Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej „Musica Patriae”, skierowany do chórów i wokalnych zespołów amatorskich, jest jedynym tego typu wydarzeniem w kraju. Jego pomysłodawcą jest Damian Skoczypiec, absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dyrygent Chóru Kameralnego Armia św. Jerzego.

Celem Festiwalu jest m.in. prezentacja i promowanie literatury chóralnej o charakterze patriotycznym, ludowym i sakralnym, a także prezentacja i konfrontacja osiągnięć artystycznych chórów i wokalnych zespołów amatorskich. Organizator już zapewnił, że niedługo ruszą przygotowania do trzeciej edycji Festiwalu, który planowany jest na 16 listopada 2024 roku.

Autor: Tomasz Skupio

II Ogólnopolski Festiwal Chóralnt Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 listopada 2023