MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Święto Niepodległości w powiecie

plakat

W poniedziałek, 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. To wyjątkowy dzień dla Polaków. Dzień radosny, podczas którego organizowane są różnego rodzaju imprezy nawiązujące do tego wydarzenia. Nie inaczej jest w powiecie poznańskim. Przez cały weekend w wielu gminach odbędą się biegi, przedstawienia czy też koncerty… Z okazji święta zaplanowano także oficjalne uroczystości. O tych wydarzeniach informujemy poniżej. Odsyłamy również na oficjalne strony gmin.

 

BUK

plakat

Program obchodów:
10:00 msza św. za Ojczyznę w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej
Po mszy świętej: przemarsz na pl. Stanisława Reszki, wystrzał armatni, przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Buk, złożenie wieńców pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej
Imprezy towarzyszące:
9:30 Bieg z Flagą, organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Buku
13:00 Festyn Mamy Niepodległą, organizator: Szczep ZHP Buk

 

CZERWONAK

plakat

Jak co roku, Urząd Gminy we współpracy z gminnymi jednostkami, organizuje obchody Narodowego Święta Niepodległości. Poniżej przedstawiamy tegoroczny plan wydarzeń i zachęcamy do wspólnego świętowania.
7-8 listopada – Rozdawanie biało-czerwonych flag w Urzędzie Gminy Czerwonak w godz. 7:30 – 15:00
8 listopada – Koncert piosenek polskich pt. „Niepodległa” – zespół Happy Jazz Band, godz. 19:00, Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Organizator: GOK „Sokół”.
Na scenie zaprezentuje się zespół Happy Jazz Band w programie Niepodległa, koncert muzyki polskiej. W programie niezapomniane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej. Zaprezentowany zostanie repertuar przedwojennych artystów jak i artystów powojennych. Happy Jazz Band to zespół jazzowy z Poznania, założony w 2015 roku. Składa się z 13 utalentowanych muzyków, absolwentów Poznańskiej Akademii Muzycznej, których pasją jest gra w stylu swing i old jazz. Bilety w cenie 20 zł dostępne są w biurach GOK Sokół w Czerwonaku i w CKiR w Koziegłowach oraz na portalu bilety24.pl. Więcej informacji: https://gok-sokol.pl/niepodlegla-koncert-muzyki-polskiej/
10 listopada – Jesienna gra terenowa – edycja niepodległościowa, godz. 13:00, plac zielony w Czerwonaku. Organizator: CRiK AKWEN
Zapraszamy w niedzielę 10 listopada na jesienną, niepodległościową grę terenową. Spotykamy się o 13:00 na Placu Zielonym w Czerwonaku (ostatnie wyście w teren możliwe o g. 13:30). Do przejścia będzie trasa o długości około 2,5 km. Zagadki na trasie rozwiązujecie indywidualnie lub grupowo. Na zakończenie kawa, herbata oraz drobny poczęstunek. Wydarzenie bezpłatne, bez wcześniejszych zapisów.
11 listopada
Uroczystość: godz. 09:00 – Msza św. w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Czerwonaku, godz. 10:00 – Uroczystość przy pomniku „Poległych i pomordowanych za wolność tej ziemi” w Czerwonaku, ul. Gdyńska, przy GOK „Sokół”
Bieg: godz. 11:00 – XI Bieg i Marsz Niepodległości „Czerwonak Biega dla Niepodległej”, Orlik 2012 przy ul. Św. Wojciecha w Czerwonaku. Organizator: CRiK AKWEN. Po zakończeniu zawodów głównych wystartują dzieci oraz młodzież na 5 różnych dystansach.

 

DOPIEWO

plakat

11 listopada to dzień, w którym wspólnie uczcimy bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny. W programie tegorocznych obchodów znajdzie się: złożenie wiązanek w miejscach pamięci na terenie Gminy Dopiewo, Msza Święta w Kwaterze Siedmiu Grobów (Lasy Zakrzewsko-Palędzkie) oraz wyjątkowy Koncert Niepodległościowy (Sala Widowiskowa w Konarzewie), na którym wystąpią Dorota Kołodziej i Golden Gate String Quartet. Przed koncertem czas umili Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo.

 

KLESZCZEWO

plakat

plakat

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada) zapraszamy na wyjątkowy koncert pt. Jacek Kaczmarski o wolności w wykonaniu Mateusza Nagórskiego. Jacek Kaczmarski o wolności to koncert Mateusza Nagórskiego składający się z utworów Jacka Kaczmarskiego poruszających tematykę wolności – rozumianej nie tylko jako brak ucisku ze strony systemów politycznych, ale również jako walkę z ograniczeniami tkwiącymi w nas samych. Koncert zaczyna się od piosenek napisanych w latach 80-tych jako komentarz publicystyczny do ówczesnych wydarzeń w Polsce, następnie prowadzi nas przez czasy przemian i niepokoju do ponadczasowej refleksji na temat sytuacji człowieka wobec mechanizmów, na które nie ma wpływu.

Mateusz Nagórski – wokalista, gitarzysta i kompozytor. Wykonawca piosenek Jacka Kaczmarskiego. Działalność sceniczną rozpoczął w 2005 roku w Teatrze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego i zagrał w wielu jego spektaklach. Na zaproszenie Zbigniewa Łapińskiego, wziął udział w koncercie „Kolega z pracy”, występując z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w repertuarze. Jednocześnie rozpoczął solową działalność koncertową z piosenkami tego Artysty. Występował na festiwalach z kręgu piosenki poetyckiej: Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej (OFPA) w Rybniku, Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego Nadzieja w Kołobrzegu, Festiwalu Łódźstock w Łodzi. W jego stałym repertuarze koncertowym znajdują się zarówno piosenki Jacka Kaczmarskiego, jak również wiersze tego Poety, do których napisał własną muzykę (Skruchy i erotyki dla Ewy, Mój Zodiak, w przygotowaniu: Notatnik australijski, Da capo)

 

KOMORNIKI

plakat

Program obchodów:
10:30 – Uroczysta Msza Święta w Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach
11:15 – Przemarsz do Ogrodu Pamięci
11:30 – Złożenie kwiatów w Ogrodzie Pamięci
12:00 – Recital fortepianowy Krzysztofa Herdzina, sala widowiskowa CTiK (bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji GOK)
13:00 – Kawa oraz ciasto, hol CTiK

plakat

 

KOSTRZYN

plakat

11 listopada – w programie:
10.00 – msza święta w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła w Kostrzynie
11.00 – składanie kwiatów, pokłon pocztów sztandarowych pod pomnikiem na Rynku
11.30 – wspólna uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1, ul. Piasta 1
11.45 – wręczenie nagrody Burmistrza Gminy Kostrzyn „Rycerz Kostro”
12.00 – koncert patriotyczny w wykonaniu Katarzyny Tapek i Radosława Mateja

 

KÓRNIK

plakat

 

LUBOŃ

plakat

Program wydarzeń:
9.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Barbary
10.00 – Uroczyste obchody na pl. Edmunda Bojanowskiego z udziałem władz, jednostek miejskich oraz lubońskich stowarzyszeń
11.11 – 12. Luboński Bieg Niepodległości im. ppłk Ludwika Misieka organizowany przez Ronin Running (start/meta – ul. 11 Listopada)
12.00 – Turniej Niepodległościowy Lubońskiego Bractwa Kurkowego na strzelnicy przy ul. Poniatowskiego 20

plakat

plakat

 

 

MOSINA

plakat

plakat

 

MUROWANA GOŚLINA

plakat

Program uroczystości:
9 listopada 2024 r.
– Strzelnica Bracka, ul. Bracka 1.: 13.00 Strzelanie Niepodległościowe Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
Poniedziałek, 11 listopada 2024 r. Kościół pw. św. Jakuba Apostoła, 9.45 Zbiórka pocztów sztandarowych, 10.00 Msza św. za Ojczyznę z udziałem Orkiestry Dętej OSP
– Plac Powstańców Wielkopolskich, 10.50 Uroczystość przed pomnikiem: hymn narodowy, hejnał Murowanej Gośliny, wystąpienie Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyny Radomskiej, złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem
– Ogród przy plebanii parafii pw. św. Jakuba Apostoła – ścieżka otwarta po uroczystościach pod pomnikiem: 11.30 – 13.30 Żywa ścieżka historyczna Centrum Kultury Park Dzieje

W tym roku Centrum Kultury “Park Dzieje” w Murowanej Goślinie i Miasto i Gmina Murowana Goślina planują uświetnić obchody świąt państwowych zapraszając do przejścia ścieżką prezentującą żywe obrazy z historii początku XX wieku. Wolontariusze, aktorzy i statyści Stowarzyszenia Dzieje wcielą się w rolę Wielkopolan, powstańców i bohaterów z czasów odzyskiwania przez Polskę Niepodległości. Za pomocą obrazu i dźwięku oraz ciekawych technologii, widz, wchodząc na ścieżkę, dostaje szansę chłonąć historię różnymi zmysłami. Pierwsza odsłona już 11 listopada. Wszystkich, którzy chcieliby doświadczyć żywej historii zapraszamy do ogrodu przy plebanii parafii św. Jakuba po uroczystościach pod pomnikiem.

 

POBIEDZISKA

plakat

 

PUSZCZYKOWO

plakat

 

ROKIETNICA

plakat

6 ROSbieg Niepodległości
To już szósty raz spotkamy się w samym sercu Rokietnicy by o 11:11 po raz kolejny ruszyć na trasę biegu głównego – 10 km oraz 5 km nordic walking. Zachęcamy również do zapisów na biegi dziecięce – 50m, 100m, 500m oraz 1000m.
W pakiecie startowym znajdziecie:
– biegi główny, bieg na 500m, bieg na 1000m oraz nordic walking – worek oraz notes z okolicznościowym nadrukiem
– biegi dziecięce na 50m i 100m – worek z okolicznościowym nadrukiem oraz komin na chłodne dni a także soczek i jabłko.
Każdy finisher otrzyma na mecie rogala marcińskiego z lokalnej piekarni oraz pamiątkowy medal i będzie mógł od razu uzupełnić spalone kalorie naszym regionalnym specjałem – zupą rumpuć.

 

STĘSZEW

plakat

 

SUCHY LAS

plakat

Zaczynamy 10 listopada o godz. 16:30 przy pomniku Romana Dmowskiego w klasztorze o. Werbistów. Będzie uroczysty pochód, msza za Ojczyznę i koncert pieśni Patriotycznej. Na zakończenie chludowskiej części obchodów panie z KGW przygotowują kulinarną niespodziankę.
Program
16:30 – Złożenie kwiatów przed pomnikiem R. Dmowskiego w Klasztorze Ks. Werbistów i przemarsz do kościoła parafialnego
17:15 – Uroczysta msza św. za Ojczyznę z udziałem Orkiestry Dętej Chludowo
18:30 – Koncert patriotyczny w Starym Barze ZPiT Chludowianie, Orkiestra Dęta Chludowo
Na zakończenie barszcz i małe co niego serwowane przez KGW Chludowo.

 

SWARZĘDZ

plakat

plakat

Patriotyczna Gra Miejska “Pełni wdzięczności za dar NIEPODLEGŁOŚCI”
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które ma na celu przybliżenie historii Polski, wzmacnianie wartości patriotycznych oraz budowanie wspólnoty. Tegoroczna, dziewiąta edycja Gry będzie poświęcona epopei narodowej – “Panu Tadeuszowi” Adama Mickiewicza, w 190. rocznicę jej pierwszego wydania. Start: Plac przy kościele Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu. Zakończenie: godz. 16:00. Drużyny (3-7 osób, osoby niepełnoletnie pod opieką dorosłego) będą rozwiązywać zadania w punktach rozsianych po okolicy. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody! Obowiązują zgłoszenia – liczba miejsc ograniczona!

 

TARNOWO PODGÓRNE

plakat

Przed nami obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości. Co w programie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Tarnowo Podgórne?
godz. 11:00 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie Podgórnym, po mszy przemarsz i uroczystości przy pomniku w Parku im. J. Wojkiewicza w Tarnowie Podgórnym
godz. 14:00 XXI Bieg i Marsz Niepodległości w Baranowie
godz. 15:00 Strzelanie niepodległościowe z Kurkowym Bractwem Strzeleckim na strzelnic w Tarnowie Podgórnym
godz. 17:00 „Wyśpiewać wolność” – koncert harcerzy ZHR Lusówko w Dworku w Sierosławiu
godz. 17:00 „Polska niepodległa!” – koncert z muzyką patriotyczną w wykonaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego w Centrum Kultury Przeźmierowo (*obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach GOK SEZAM)

********************************************************************

Zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego

Świętujmy razem! 106 lat temu Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada, w samo południe, z rodziną, przyjaciółmi, lokalnymi wspólnotami i rodakami na całym świecie zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego. Niech wybrzmi od szczytów Tatr po plaże Bałtyku, od Copacabany po stację arktyczną. Zbierz bliskich, powiadom znajomych, zaproś sąsiadów i gdy 11 listopada wybije 12:00 stańcie razem Do Hymnu! Zgłoś Wasz udział w akcji za pomocą formularza online.

To już 7. edycja akcji „Niepodległa do Hymnu”. Jak co roku, organizatorzy zapraszają do włączenia się we wspólne śpiewanie Hymnu Polski. – Wykonajmy hymn wszyscy razem, bez względu na to gdzie będziemy, 11 listopada w samo południe. Od 2018 roku na naszą mapę regularnie wpisuje się około 1000 podmiotów, które zorganizowały już wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. W poprzednich latach śpiewały z nami morsy podczas kąpieli w jeziorze Dywity, wędrowcy na szczycie Śnieżki, sportowcy i kibice na meczach siatkówki w kolejce PlusLigi, jak i goście wielu imprez i festynów na rynkach polskich miast i miasteczek – informują organizatorzy. Więcej informacji na stronie niepodlegla.gov.pl

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 6 listopada 2024