MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Działanie w dobrym kierunku

dzień organizacji pozarządowych

W Gościńcu Siedem Drzew w Biskupicach Wielkopolskich odbyła się szósta edycja Dnia Organizacji Pozarządowych w Powiecie Poznańskim. – Ten dzień, i te spotkania tylko potwierdzają słuszność idei państwa obywatelskiego – mówił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

– Powiat poznański mocno wspiera organizacje pozarządowe. To wspieranie i ta pomoc od lat przybierają różne formy. Co roku, w ramach dotacji dla Organizacji Pozarządowych oraz innych uprawionych podmiotów, przekazujemy coraz większe środki finansowe. Finansujemy lub współfinansujemy zadania cementujące i rozwijające różne grupy społeczne. I co warte podkreślenia, każdego roku, kwoty przekazywane na ten cel rosną. Przed ośmioma laty było to nieco ponad milion złotych, a w tym roku są to już 2 miliony złotych. W sumie, przez ten okres czasu, powiat poznański na współpracę z organizacjami pozarządowymi przeznaczył około 12,5 miliona złotych. Analogicznie do wzrostu wydatków rośnie również liczba zawieranych umów z oferentami – podkreślał wicestarosta poznański.

Warto przypomnieć, że pierwszy Dzień Organizacji Pozarządowych odbył się w 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. – I ku naszej radości cieszył się on sporym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli tak zwanego trzeciego sektora. To dało nam poczucie, że działamy w bardzo dobrym kierunku, a nasza inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem. Dlatego postanowiliśmy kontynuować spotkania – wspomina Tomasz Skupio, przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Od tamtego czasu święto NGO-sów organizowane jest w różnych miejscach. – Nie chcieliśmy popadać w rutynę. Spotykaliśmy się m.in. w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Deli Parku czy też Parku Dzieje.  Wybieramy po prostu ciekawe miejsca w powiecie poznańskim – dodaje.

W trakcie Dnia Organizacji Pozarządowych nie brakuje też licznych atrakcji. Nie inaczej było podczas spotkania w Gościńcu Siedem Drzew w Biskupicach Wielkopolskich. Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję wziąć udział w dyskusji panelowej na temat kształtu Rocznego Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także być świadkami podsumowania kolejnej Certyfikacji Rekomendowanych Atrakcji Turystycznych w naszym regionie. Dla gości przygotowano także zwiedzanie parku botanicznego oraz poczęstunek. A zwiedzać było co, bo Gościniec Siedem Drzew to obiekt unikalny na skalę ogólnopolską. To właśnie tam wcielono w życie ideę recyklingu budowlanego, dającą nowe życie starym, oryginalnym przedmiotom i materiałom budowlanym. Gościniec to także historia wielu pokoleń rodziny. – Zgodnie z duchem naszych przodków w Siedmiu Drzewach tworzymy dziś przestrzeń pełną dobrej energii, łączącą tradycję z nowoczesnością – zapewniają właściciele.

W trakcie VI Dnia Organizacji Pozarządowych odbył się również występ artystyczny, bo dla przedstawicieli trzeciego sektora zagrał Jarosław Nadrzycki, znakomity skrzypek, laureat m.in. prestiżowego konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Było zatem zarówno coś dla ciała, jak i ducha. – Organizując takie spotkanie chcemy po prostu podziękować przedstawicielom organizacji pozarządowych za ich działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Dzień Organizacji Pozarządowych jest dla nas sporym wydarzeniem i traktujemy go bardzo prestiżowo. Dlatego cieszy mnie to, że z naszego zaproszenia, tak jak w poprzednich latach, skorzystało sporo osób – podsumował Tomasz Łubiński. Dodajmy, że przedstawicieli trzeciego sektora na to wyjątkowe wydarzenie zaprosili starosta poznański Jan Grabkowski oraz Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Protokół z VI Dnia Organizacji Pozarządowych w Powiecie Poznańskim

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 czerwca 2022