MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Święto w gminie Buk

Dożynki w Buku i XII Wielka Otuska

W niedzielę 10 września w Buku odbyły się dożynki gminne połączone z zawodami konnymi w powożeniu pod nazwą XII Wielka Otuska.

Święto rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne zbiory, która celebrowana była w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej a uczestniczył w niej między innymi wicestarosta poznański Tomasz Łubiński wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Buk Pawłem Adamem . W dalszej części, uroczystości przeniosły się na bukowski rynek, skąd parada konna poprowadziła gości do Otusza, gdzie już po raz dwunasty na specjalnie przygotowanym hipodromie zorganizowano rywalizację w powożeniu zaprzęgami konnymi. Dla grupy otuskich hodowców koni inspiracją zorganizowania takiego wydarzenia były podobne tego typu imprezy w okolicy a pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Tradycją zawodów w Otuszu stało się wręczenie uczestnikom parady symbolicznego kantarka.

Oprócz konnej rywalizacji można było posłuchać muzyki country, wziąć udział w warsztatach rodzinnych i licznych animacjach a prezentacje kunsztu gotowania na najwyższym poziomie, poprowadził gość specjalny, Pascal Brodnicki. Koncert muzyczny zagrał pochodzący ze śląska zespół Menelaos oraz przedstawiciele muzyki dance, kapela Mejk. Na zakończenie odbyła się również zabawa taneczna.

XII Wielka Otuska odbyła się pod patronatem honorowym starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego. Wydarzenie wsparł finansowo powiat poznański. 

Zdjęcia: Maciej Pawlik

 

 

 

Redaktor: Maciej Pawlik
Opublikowano: 10 września 2023