MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< lip 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Dookoła powiatowego świata

Szczypta adrenaliny

Sky Camp Poznań (fot. Jakub Konwent)

Wolny czas to okazja do odpoczynku, relaksu czy poznawania nowych miejsc. Czasem jednak chodzi o coś zgoła przeciwnego: chęć fizycznego zmęczenia, potrzebę rywalizacji i poszukiwanie mocnych wrażeń. Rzecz jasna w atrakcyjnej formie i przestrzeni. Na terenie powiatu poznańskiego i okolicznych gmin wachlarz miejsc oferujących emocjonujące atrakcje jest bardzo zróżnicowany. Dobrą zabawę zapewniają obiekty od Kowbojskiego Miasteczka Luboń z propozycjami w stylu mechanicznego byka rodeo, przez park trampolin Jump Space w Śremie, a kończąc na unikatowej kręgielni parkietowej w tym samym mieście.

Nie tylko na torze
Cztery kilometry – taka trasa czeka na Torze Poznań – najdłuższym samochodowym torze wyścigowy w Polsce. Obok działa również zewnętrzny tor kartingowy. Przy niekorzystnej pogodzie lepszym wyborem będzie E1 Gokart w Skórzewie, czyli halowy, dwupoziomowy tor z możliwością wyjazdu na zewnątrz. Miłośnicy sportów motorowych doskonale znają tor motocrossowy w Obornikach, usytuowany na krawędzi doliny Warty. Od czasu do czasu sprawdzają tam swe siły uczestnicy biegów Formoza Challenge. Odmiennych wrażeń dostarczają przejażdżki psimi zaprzęgami w Traperskiej Osadzie w Bolechówku. Na atrakcyjną eskapadę mogą też liczyć pasażerowie Mosińskiej Kolei Drezynowej, napędzający siłą swych mięśni drezyny ręczne i rowerowe.

Ostatnio jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne miejsca służące do wyczynowej jazdy na rowerach, hulajnogach czy rolkach. Na skateparkach można pojeździć w Buku, Kostrzynie, Koziegłowach, Luboniu, Murowanej Goślinie, Przeźmierowie, Siekierkach, Suchym Lesie, Swarzędzu i Tarnowie Podgórnym. Pumptracki, czyli tory w formie pętli z licznymi wzniesieniami funkcjonują w Borówcu, Dąbrówce, Promnicach, Puszczykowie, Śremie, Więckowicach i Suchym Lesie (największy w regionie). Z rowerowego toru crossowego w Skałowie korzystają też uczestnicy Dzikiego Biegu w Lesie. Gratką dla fanów terenowej jazdy rowerem jest trasa Maximus Singletrack w Puszczy Zielonce między Owińskami a Uroczyskiem Maruszka.

Mosińska Kolej Drezynowa (fot. Grażyna Grasa Nowacka)Mosińska Kolej Drezynowa (fot. Grażyna Grasa Nowacka)

W górę serca!
Nad ziemię można się wznieść na różne sposoby, zależnie od własnych upodobań i… lęku wysokości. Tuż nad powierzchnią gruntu zamontowano urządzenia niskich parków linowych przy Pałacu Jankowice i w Skórzewie. Nieco wyżej wspinają się goście mini parku linowego oraz Podniebnej Eko Wioski w DELI Parku. W niedawno powstałej Nadrzewnej Osadzie w Murowanej Goślinie oraz w Parku Linowym Adrenalina w Obornikach bezpieczeństwo zapewnia stała (nieprzepinana) asekuracja. Spragnieni najmocniejszych wrażeń mogą wybrać spośród pięciu tras linowych w Cascader Park Kobylnica z najtrudniejszą trasą Everest na czele.

Kto chciałby unieść się w przestworza, może skorzystać z lotów, oferowanych przez Airport Biernat z Gądek. Na pasażerów czeka zarówno zwykła Cessna, jak i wodnosamolot. Z Lądowiska Słonawy prowadzonego przez Obornickie Stowarzyszenie Lotnicze startują małe samoloty i motolotnie, a Stowarzyszenie Sportów Lotniczych Czerwonaki zrzesza miłośników paralotniarstwa. Szybki powrót na ziemię to z kolei domena ekipy Sky Camp Poznań, która zapewnia skoki spadochronowe: w tandemie, samodzielne i sportowe.

Sky Camp Poznań (fot. Jakub Konwent)Sky Camp Poznań (fot. Jakub Konwent)

Rakietą i kijem
Tenis ziemny i golf to sporty dawniej kojarzone z wyższymi sferami. Dzisiaj każdy może poczuć emocje związane z taką grą. Malowniczy Oskoma Trzaskowo Golf Club kusi jedną z najładniejszych przestrzeni do nauki gry w Polsce. Od niedawna gracze mogą wybrać również Black Water Links Tarnowo Podgórne dysponujące pełnowymiarowym polem golfowym z największą w kraju strefą do treningu krótkiej gry. Miłośnicy gry na korcie powinni zwrócić uwagę na Hotel Rodan w Skrzynkach, całoroczne centrum tenisa ziemnego i badmintona. Silnym ośrodkiem tenisowym pozostaje też Puszczykowo. W mieście zlokalizowane są obiekty Sportoteki oraz jedenaście kortów Centrum Tenisowego Angie. W odwodzie pozostają korty Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji czy Park Tenisowy Tarnowo Podgórne.

5 Black Water Links Tarnowo Podgórne (fot. Archiwum Black Water Links)Black Water Links Tarnowo Podgórne (fot. Archiwum Black Water Links)

Zespołowa rywalizacja
Do aktywnej integracji świetnie nadaje się paintball, jak i ASG (Air Soft Gun, wykorzystujące repliki broni) czy laser tag (strzelanie z laserów) – atrakcje dostępne w Fort Knox War Zone w Mieczewie – dawnej bazie wojskowej w środku lasu. Podobne aktywności oferuje Stowarzyszenie Zawsze Czujni – Semper Vigilant, które za swą bazę obrało pole w Szlachęcinie. Fani laserowego paintballa mogą też rywalizować na arenie Wielkiej Spluwy w Bogucinie, obiekcie Dystrykt Laser Tag w Śremie albo w leśnej bazie Twój Cel Laser Tag w Rogalinku. 

Autor: Piotr Basiński

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Cascader Park w Kobylnicy (fot. Archiwum Cascader Parku w Kobylnicy)Cascader Park w Kobylnicy (fot. Archiwum Cascader Parku w Kobylnicy)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 czerwca 2022