MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Gminy

Tarnowo Podgórne

Władze:
Wójt Gminy
Tadeusz Czajka

Adres:
ul. Poznańska 115
62-080 Tarnowo Podgórne
tel. 61 8146 221

www.tarnowo-podgorne.pl
bip2.ugtarnowo.rekord.com.pl/5974

Gmina tarnowo Podgórne z lotu ptaka

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.

Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Tarnowie Podgórnym:

Za społeczno-gospodarczym sukcesem Gminy Tarnowo Podgórne stoją mieszkańcy i przedsiębiorcy. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, gmina zbudowała i 1 września 2020 roku uruchamia Zespół Szkół Technicznych, który tworzy Technikum i Szkoła Branżowa I st. Młodzież, która podejmie tu naukę, to w przyszłości nowocześnie wykształcona kadra zawodowców. Koszt budowy – ponad 50 mln zł – pokryła gmina.

Krótko o gminie…
Gmina Tarnowo Podgórne graniczy od zachodu z Poznaniem i zajmuje powierzchnię 101.38 km2. Doskonała lokalizacja oraz świetna infrastruktura stwarzają szczególnie korzystne warunki dla inwestorów. Znajduje to odzwierciedlenie w poziomie zatrudnienia – poziom bezrobocia w gminie jest najniższy w Wielkopolsce. Zwłaszcza przebieg trasy A2, łączącej Poznań z Berlinem i Warszawą, wpływa na duże zainteresowanie przedsiębiorców ziemiami Tarnowa Podgórnego. Obecnie na terenie gminy funkcjonuje ponad 2 tys. podmiotów gospodarczych. Wśród najbardziej znaczących firm wymienić można in. Stollwerck, Nico, Schattdecor, Andreas Stihl, Reemtsma, czy Elite Polska. Obok wielkich, cieszących się uznaniem i świetnie prosperujących w kraju koncernów, istnieją tu także mniejsze, działające w skali lokalnej przedsiębiorstwa.

Powszechnie znana Wielkopolanom jest oferta turystyczno – rekreacyjna Tarnowa Podgórnego, w ramach której zaplanować można wypoczynek nad brzegami jeziora Lusowskiego i Kierskiego. Wyznaczone szlaki pozwolą przemierzyć pieszo zakątki gminy, w których nie brak zabytkowych obiektów takich jak kościół i neogotycki pałac w Lusowie. Dolina rzeki Samy to obfitujący w rzadkie gatunki roślin Obszar Chronionego Krajobrazu.

Bogata jest oferta kulturalna Domów Kultury w Przeźmierowie i Tarnowie Podgórnym, adresowana zarówno do dzieci, jak i poszukujących estetycznych wrażeń dorosłych. Plastyczne, fotograficzne i muzyczne pasje może rozwijać tu każdy. Dumy mieszkańcom gminy przysparza folklorystyczny zespół “Lusowiacy.” Wymyślne układy choreograficzne tańców oraz uroda prezentującej się w barwnych strojach młodzieży przyciąga na ich występy rzesze widzów. Nieco starsi członkowie zespołu, inscenizują w rodzajowych scenkach dawne obrzędy, takie jak kiszenie kapusty czy wielkanocny dyngus.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 lutego 2014