MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Gminy

Tarnowo Podgórne

Władze:

Wójt Gminy
Tadeusz Czajka

Adres :

ul. Poznańska 115
62-080 Tarnowo Podgórne
tel. 61 8146 221

www.tarnowo-podgorne.pl

Gmina Tarnowo Podgórne graniczy od zachodu z Poznaniem. Obecnie obszar 101.38 km 2 zamieszkuje ponad 16 tys. osób. Doskonała lokalizacja oraz świetna infrastruktura stwarzają szczególnie korzystne warunki dla inwestorów. Znajduje to odzwierciedlenie w poziomie zatrudnienia – poziom bezrobocia w gminie jest najniższy w Wielkopolsce. Zwłaszcza przebieg trasy A2, łączącej Poznań z Berlinem i Warszawą, wpływa na duże zainteresowanie przedsiębiorców ziemiami Tarnowa Podgórnego. Obecnie na terenie gminy funkcjonuje ponad 2 tys. podmiotów gospodarczych. Wśród najbardziej znaczących firm wymienić można in. Stollwerck, Nico, Schattdecor, Andreas Stihl, Reemtsma, czy Elite Polska. Obok wielkich, cieszących się uznaniem i świetnie prosperujących w kraju koncernów, istnieją tu także mniejsze, działające w skali lokalnej przedsiębiorstwa.

Powszechnie znana Wielkopolanom jest oferta turystyczno – rekreacyjna Tarnowa Podgórnego, w ramach której zaplanować można wypoczynek nad brzegami jeziora Lusowskiego i Kierskiego. Wyznaczone szlaki pozwolą przemierzyć pieszo zakątki gminy, w których nie brak zabytkowych obiektów takich jak kościół i neogotycki pałac w Lusowie. Dolina rzeki Samy to obfitujący w rzadkie gatunki roślin Obszar Chronionego Krajobrazu.

Bogata jest oferta kulturalna Domów Kultury w Przeźmierowie i Tarnowie Podgórnym, adresowana zarówno do dzieci, jak i poszukujących estetycznych wrażeń dorosłych. Plastyczne, fotograficzne i muzyczne pasje może rozwijać tu każdy. Sławą cieszy się dziecięca grupa “Stonoga,” choć nie mniej powodów do dumy mieszkańcom gminy przysparza folklorystyczny zespół “Lusowiacy.” Wymyślne układy choreograficzne tańców oraz uroda prezentującej się w barwnych strojach młodzieży przyciąga na ich występy rzesze widzów. Nieco starsi członkowie zespołu, inscenizują w rodzajowych scenkach dawne obrzędy, takie jak kiszenie kapusty czy wielkanocny dyngus. Urzeczone ludową tradycją obecną w strojach i tańcach, są również dzieci tworzące zespół “Modraki.” Z myślą o nich organizowana jest corocznie impreza “Teatr w każdej wiosce,” pozwalająca rozwijać estradowe i aktorskie umiejętności małych mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne. Propozycją dla melomanów są cyklicznie odbywające się “Lusowskie Poranki Muzyczne.” Dźwięki klasycznych utworów rozbrzmiewają w murach miejscowego kościoła, gromadząc w niedzielne przedpołudnia całe rodziny. Stałym elementem programu jest koncert organowy, któremu towarzyszy występ solistów, chórów lub orkiestry kameralnej w drugiej części imprezy. Podczas plenerowych festynów można posłuchać też brzmienia instrumentów dętych, na których z zapałem i pasją grają tworzące prawdziwą orkiestrę dzieci.

Zobacz także:

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 6 lutego 2014