Teatr PAPA z Grand Prix

Przegląd Teatrów Amatorskich

Teatr PAPA wygrał drugą edycję Powiatowego Przeglądu Teatrów Amatorskich „Niepodległa”, który odbył się w Pobiedziskim Ośrodku Kultury. – Jestem zachwycona poziomem tegorocznej imprezy – przyznała Aleksandra Mazurek, prezes Stowarzyszenia Vena, które było organizatorem imprezy.

– Głównym przesłaniem Przeglądu jest utrwalanie pamięci o odzyskaniu niepodległości, stąd też taka, a nie inna nazwa. Nie jest to jednak temat narzucony twórcom, bo w tym przypadku pozostawiamy pełną dowolność. Istotne jest jednak to, aby były to przedstawienia stricte teatralne, a nie na przykład kabaretowe, bo tych jest już wystarczająco dużo – dodała organizatorka. Do drugiej edycji imprezy, która trwała dwa dni zakwalifikowano siedem zespołów, w tym trzy z Poznania.

Występy aktorów – amatorów oceniało jury w składzie: Jan Warenycia, Katarzyna Hołysz oraz Ewa Szumska. – I miało ono na pewno sporo pracy, bo poziom występujących grup był bardzo wysoki. Wachlarz poruszanych tematów również robił wrażenie – stwierdziła Aleksandra Mazurek. Ostatecznie Grand Prix i piękną statuetka „Niepodległej” autorstwa Ewy Ross-Baczyńskiej, otrzymał Teatr PAPA z Poznania za spektakl pt. “Z mroku powstałeś…”.

Jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymali je Teatr „Tlenownia” z Czempinia za spektakl „Przestała już gościć cnota w moim sercu” oraz Kompania Teatralna „Mamro” z Warszawy, która zaprezentowała widowisko „Eksperyment”. Dodatkowe, nieprzewidziane regulaminem wyróżnienie za spektakl „Jak Pan może Panie inspektorze” otrzymał Klub Seniora+ w Czerniejewie. Powiatowy Przegląd Teatrów Amatorskich „Niepodległa” był współfinansowamy przez powiat poznański.

Autor: Tomasz Skupio
Zdjęcia: Tomasz Skupio, Stowarzyszenie Vena