Małe muzea – ciekawe historie

Tętniąca życiem Galeria w Mosinie

galeria w mosinie

Budynek bożnicy żydowskiej, wzniesiony w II połowie XIX wieku, jest charakterystycznym punktem panoramy Mosiny. W 1993 roku z inicjatywy dwóch artystów, mieszkańców miasta – prof. Bogdana Wegnera i profesora Jacka Strzeleckiego – obiekt zyskał nowe oblicze jako tętniąca życiem kulturalnym Galeria Miejska, która później przekształciła się w Galerię Sztuki.

Od początku funkcjonowania Galeria mogła się poszczycić patronatami artystycznymi –Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Placówka prezentuje malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę i tkaninę, ale jest również otwarta na takie formy, jak instalacje, filmy animowane czy nowe media. Corocznie odbywa się kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno młodych, początkujących artystów, jak i uznanych twórców. Ponadto Galeria stanowi przyjazną przestrzeń dla wieczorów poetyckich, koncertów, spotkań z aktorami, historykami, podróżnikami czy pisarzami.

Na piętrze budynku funkcjonuje Galeria Historyczna, gromadząca i prezentująca eksponaty dotyczące historii Ziemi Mosińskiej. Organizowane są tam czasowe wystawy historyczne, fotograficzne i plastyczne. Staraniem pracowników Galerii przygotowano też publikację „Śladami historii Mosiny” – propozycję trasy spacerowej po zabytkowej części miasta. W tym roku instytucja świętowała jubileusz 30-lecia. Przez trzy dekady działalności Galeria Sztuki w Mosinie zaprezentowała publiczności aż 370 wystaw, stając się ważnym punktem na kulturalnej mapie powiatu poznańskiego.

Mosińska galeria jest gminną placówką samorządową i nie prowadzi sprzedaży prac, więc wystawy nie mają tam charakteru komercyjnego. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: www.galeriamosina.pl

Autor: Piotr Basiński

galeria w mosinie

Powyższy tekst jest częścią cyklu “Małe muzea – ciekawe historie”, w ramach którego przybliżamy mniej znane, choć na pewno warte odwiedzenia, placówki muzealne w gminach powiatu poznańskiego. Więcej TUTAJ.

Opublikowano: 18 lipca 2023