Tour de Pologne za nami

Logo Tour de Pologne

4 sierpnia w Krakowie zakończył się 80. Tour de Pologne. Klasyfikację generalną po zaciętej walce wygrał Słoweniec Matej Mohoric (Bahrain – Victorious), drugie miejsce zajął Joao Almeida (UAE Team Emirates) a na najniższym stopniu podium stanął Polak Michał Kwiatkowski z grupy Ineos Grenadiers. O tym jak wyrównana była to rywalizacja świadczy fakt, że na mecie siedmioetapowego wyścigu, różnica między zwycięzcą a drugim w klasyfikacji zawodnikiem wyniosła tylko 1 sekundę!  – To był wspaniały wyścig, który trzymał w napięciu do samego końca. Od początku coś się działo i bardzo się cieszę, że kibice mogli oglądać taką walkę – podsumował rywalizację Dyrektor Generalny Wyścigu Czesław Lang.

Warto wspomnieć, że start 80. Tour de Pologne, który został poprzedzony oficjalną prezentacją ekip, odbył się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich a trasa pierwszego etapu przebiegała w dużej części drogami powiatu poznańskiego na których mieszkańcy gorąco dopingowali cały peleton. – Wyścig daje nam tą wartość dodaną, że jest tu. Tu się zaczyna, tu w sercu metropolii poznańskiej, czyli w Poznaniu, ale metropolia to jest i miasto, i powiat poznański, wszystkie gminy powiatu – mówił podczas oficjalnej prezentacji ekip starosta poznański, Jan Grabkowski. – To wielkie sportowe wydarzenie, a my jesteśmy jego częścią. To niebywała okazja do promocji naszego regionu. Cieszę się, że mieszkańcy będą mogli osobiście zobaczyć peleton. Na organizację imprezy przekazaliśmy ponad 300 tys. zł. Jestem przekonany, że na blisko 200 kilometrowym odcinku wyścigu nie zabraknie wrażeń i emocji, a miłośnicy kolarstwa będą aktywnie kibicować zawodnikom – dodał J. Grabkowski.
Podczas prezentacji wszyscy zawodnicy odjeżdżali spod sceny wyjątkowymi samochodami członków Automobilklubu Wielkopolski który w tym roku obchodzi jubileusz stulecia powstania. Z przejażdżki zabytkowymi autami wspólnie z Rafałem Majką (UAE Team Emirates) skorzystał również Dyrektor Generalny Wyścigu Czesław Lang.

Meta pierwszego etapu zlokalizowana była na Torze Poznań i chociaż w pewnym momencie warunki atmosferyczne mocno utrudniły jego zakończenie, udało się go zgodnie z planem przeprowadzić. – Kiedy zaczęła się nawałnica w okolicy mety, kolarzy tam jeszcze nie było, ale szybko się zbliżali i w pewnym momencie pomyślałem, że jeśli potrwa to kolejnych dziesięć minut, zatrzymam wyścig – mówił po pierwszym etapie Czesław Lang. – Jako dyrektor muszę podjąć decyzję błyskawicznie. Zwłaszcza gdy widzę, jak nasze banery i bariery fruwają w powietrzu. To już sytuacja, która może zagrażać bezpieczeństwu dla kibiców i kolarzy – dodawał.

Pełną relację telewizyjną z pierwszego etapu 80. Tour de Pologne, którego trasa przebiegała między innymi przez dwanaście gmin powiatu poznańskiego można zobaczyć TUTAJ.

– Zabieramy się już za szykowanie kolejnej edycji! Chwila oddechu i jedziemy dalej! 81. Tour de Pologne w roku igrzysk olimpijskich w Paryżu także będzie niezapomniany. Zrobimy wszystko, aby to się potwierdziło! – powiedział po zakończeniu całego wyścigu pomysłodawca i jego główny organizator.

Zwycięzcy klasyfikacji 80. Tour de Pologne:

Klasyfikacja Generalna ORLEN: Matej Mohorić
Klasyfikacja Najlepszy Sprinter ENERGA GRUPA ORLEN: Matej Mohorić