Transport pomocy pojechał do Ukrainy (21.07.2023)

logo Ten

Dwie i pół tomy pomocy – to kolejny transport pomocy od powiatu poznańskiego do rejonu obuchowskiego Ukrainy. Tym razem to wyposażenie dla Liceum Zawodowego w Rżyszczowie, które zostało zniszczone podczas ostrzału. Zginęło wtedy 9 osób, a drugie tyle zostało rannych. – Samorządowcy z partnerskiego rejonu poprosili tym razem o wsparcie przy odbudowie i doposażeniu szkoły, która w marcu została ostrzelana przez rosyjskie drony – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański. – Nie można obojętnie przejść obok takiego apelu, dlatego postanowiliśmy przygotować kolejny transport pomocy humanitarnej.

Pomoc trafi między innymi do Liceum Zawodowego w Rżyszczowie, a część darów przekazana zostanie do „Patriotycznego miasteczka”, czyli domu, w którym mieszkają wewnętrzni przesiedleńcy. – Do naszego rejonu trafia bardzo dużo osób wewnętrznie przesiedlonych – przyznaje Jaroslav Svarychevsky, zastępca głowy Państwowej Administracji Wojskowej Rejonu Obuchowskiego. – Liczymy, że jest ich około 58 tys. Wsparcie, które dzisiaj otrzymujemy, zostanie skierowana między innymi do tych osób. Dziękujemy serdecznie za prawdziwą, przyjacielską pomoc. Polacy są takimi przyjaciółmi, którzy nie opuszczają Ukraińców w biedzie, którzy zawsze stoją obok nas, a to sprawia, że razem możemy zatrzymać wroga.

Transport do rejonu obuchowskiego to 2,5 tony artykułów użytkowych (m.in. talerzy, sztućców, kubków itp.), sprzętu AGD (lodówek, pralek, telewizorów) czy odzieży o wartości ponad 78 tys. zł. – To już 5. wizyta strony ukraińskiej w naszym regionie – podkreśla starosta. – Wcześniej oprócz środków chemicznych i spożywczych, przekazaliśmy m.in. 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, używany samochód terenowy, wóz pożarniczy z wyposażeniem ratowniczo-gaśniczym oraz 2 karetki.

Z kolei do mieszkańców rejonu obolońskiego Państwowej Administracji Miasta Kijów pojechało 12 ton środków spożywczych i 2 tony środków higienicznych wartości 150 tys. zł. Łącznie od wybuchu wojny powiat poznański przekazał około 46 ton produktów spożywczych i chemicznych oraz artykułów AGD, a wartość udzielonej pomocy wyniosła blisko 1 mln złotych. Natomiast wartość ogólnego wsparcia, na przykład organizacji miejsc noclegowych, kursów języka polskiego szacowana jest na ponad 3 mln złotych.

TenPoznan.pl

Opublikowano: 21 lipca 2023