MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Trening klasy wojskowej

„Śnieżnik” – system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej, jest to szeroko rozbudowany zestaw ekranów różnej wielkości, broni bojowej i skomplikowanego systemu komputerowego. Dzięki temu systemowi, uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie, prowadzonego przez Powiat Poznański, mieli możliwość doświadczyć obrazu i złudzenia rzeczywistości bojowej podczas ćwiczeń strzeleckich, które odbyły się 18 marca w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

Broń używana w symulacjach niczym się nie różni od normalnej broni bojowej, może poza kablem światłowodu, który łączy ją z systemem. Dodatkowo broń ta została wyposażona w diody laserowe oraz układ pneumatycznego przeładowywania. Wirtualne pociski lecą po krzywych balistycznych odpowiadających rzeczywistym torom tego rodzaju pocisków – to pozwala wyćwiczyć sprawność bojową.

Parametry fizyczne broni są identyczne jak broni bojowej m.in.: ciężar i siła odrzutu. “Śnieżnik” posiada szeroką bazę danych symulowanych obrazów i dźwięków sytuacji treningowych wraz z bazą danych tarcz, stanowisk i figur bojowych. Symulacja ta uczy odpowiednich nawyków, co jest ważne zwłaszcza w przypadku początkujących żołnierzy. Każdą konkretną akcję można zarejestrować i wielokrotnie odtworzyć, co pozwala na dokładną analizę popełnianych błędów.

Uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie wraz z nauczycielem edukacji wojskowej pod okiem kadry instruktorskiej – zawodowych żołnierzy, mieli możliwość zapoznania się i przetestowania broni strzeleckiej używanej przez drużynę zmechanizowaną w Wojsku Polskim: karabinka kbk AK MS i karabinu maszynowego PK oraz granatnika przeciwpancernego RPG-7W. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że zajęcia strzeleckie na „Śnieżniku” sprawiły im wiele satysfakcji i dały dużą dawkę wojskowej wiedzy. Uczniowie mieli zatem możliwość doskonalenia umiejętności żołnierskich nie zużywając amunicji ani broni.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 marca 2015