MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Trudny, ale udany rok

podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół powiatu

Szkoła Podstawowa z Rokietnicy w Igrzyskach Dzieci, Szkoła Podstawowa z Lusowa w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz Zespół Szkół nr 1 ze Swarzędza w Licealiadzie – to zwycięzcy współzawodnictwa sportowego szkół w powiecie poznańskim w roku szkolnym 2021/22. Oficjalne podsumowanie rywalizacji oraz wręczenie nagród odbyło się w Puszczykowie.

– Najbardziej cieszy to, że zawody ponownie zaczęły się toczyć we właściwym rytmie, bo o tym jak ważny jest ruch, przekonaliśmy się w momencie… gdy tego ruchu nam zabrakło – mówił podczas uroczystości wicestarosta poznański Tomasz Łubiński. – We właśnie zakończonym współzawodnictwie sportowym szkół powiatu poznańskiego wystartowali uczniowie z 16 gmin, reprezentując 106 placówek. W sumie było to ok. 4,5 tysięcy zawodniczek i zawodników. To nieco mniej niż przed pandemią, ale jestem przekonany, że wkrótce wszystko wróci do normy – dodał.

Wicestarosta przekonywał także, że powiat poznański przykłada ogromną wagę do sportu. – W tym roku szkolnym na mistrzostwa szkół w różnych dyscyplinach sportowych przekazaliśmy 157 tysięcy złotych. Oprócz finansowania tych zawodów przyznajemy także nagrody sportowe. One trafią do tych najlepszych, którzy zdobywają medale w imprezach rangi krajowej, europejskiej czy nawet światowej. Wielu z nich zaczynało właśnie w tym współzawodnictwie – zapewniał Tomasz Łubiński.

To współzawodnictwo od wielu już lat organizowane jest przez Szkolny Związek Sportowy “Wielkopolska”. – Ten rok, a zwłaszcza pierwsze półrocze było trudne, ponieważ cały czas musieliśmy się zmagać z różnego rodzaju obostrzeniami wynikającymi z pandemii. Później tych obostrzeń było już znacznie mniej i udało nam się zmobilizować szkoły, nauczycieli oraz uczniów do rywalizacji. Dzięki temu w pełni zrealizowaliśmy zakładany kalendarz – podsumował prezes, Zdzisław Urbańczyk.

Tak jak w poprzednich latach uczniów podzielono na trzy kategorie wiekowe. W tej najmłodszej, czyli Igrzyskach Dzieci (rocznik 2009 i młodsi) triumfowała Szkoła Podstawowa z Rokietnicy. W Igrzyskach Młodzieży (rocznik 2007-08) najlepsi okazali się młodzi sportowcy ze Szkoły Podstawowej w Lusowie, a w rywalizacji najstarszych, czyli Licealiadzie (rocznik 2002 i młodsi) na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentanci Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Tradycyjnie też wręczono puchary dla najbardziej usportowionych gmin. W tym roku pierwsze miejsce w tym rankingu trafiło do Mosiny, która w pokonanym polu pozostawiła Kórnik oraz Komorniki.

Igrzyska Dzieci (wszystkie wyniki TUTAJ)
1. SP Rokietnica 425 pkt
2. SP 2 Puszczykowo 402,5 pkt
3. SP Lusowo 401,5 pkt
4. SP Kamionki 388 pkt
5. SP 2 Plewiska 375 pkt
6. SP 1 Puszczykowo 372,5 pkt

Igrzyska Młodzieży Szkolnej (wszystkie wyniki TUTAJ)
1. SP Lusowo 435 pkt
2. SP 2 Puszczykowo 410 pkt
3. SP Rokietnica 388,5 pkt
4. SP 1 Puszczykowo 359,5 pkt
5. SP Kamionki 358 pkt
6. SP 1 Mosina 286 pkt

Licealiada (wszystkie wyniki TUTAJ)
1. ZS 1 Swarzędz 96 pkt
2. LO Puszczykowo 85 pkt
3. ZS Kórnik 80 pkt

Najbardziej usportowiona gmina (szczegółowe wyniki TUTAJ)
1. Mosina
2. Kórnik
3. Komorniki

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 czerwca 2022