Tunel pod torami już otwarty! (22.12.2023)

logo Ten

70 metrów długości, dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa oraz schody, którymi można wyjść bezpośrednio na ulicę Dworcową. Tak wygląda tunel pod torami kolejowymi w Kobylnicy, otwarty 21 grudnia.

Tunel powstał w pobliżu skrzyżowania ulic Dworcowej i Krótkiej. Zastąpił istniejący wcześniej przejazd kolejowo-drogowy na ulicy Swarzędzkiej, którym codziennie przejeżdżało niemal 90 pociągów i ponad 12 tys. samochodów. Przejazd był często zamykany, więc w Kobylnicy tworzyły się ogromne korki.
– Teraz przejazd odbywa się płynnie, a kierowcy, piesi i rowerzyści mogą bezpiecznie przekraczać tory – zauważa Jan Grabkowski, starosta poznański. To właśnie powiat poznański we współpracy z gminą Swarzędz i PKP wybudował ten tunel.

To była największa inwestycja powiatu: do budowy tunelu zużyto ponad 5,1 tys. metrów sześciennych betonu i ponad 560 ton stali, wywieziono około 32 tys. metrów sześciennych ziemi, ułożono blisko 3,2 tys. metrów kwadratowych kostki brukowej i ponad 3,2 tys. metrów krawężników, a także zużyto 2,3 tony mieszkanki bitumicznej. W ramach inwestycji przebudowanych zostało również około 500 metrów dróg dojazdowych do tunelu, wybudowano także dodatkowe instalacje. – W tunelu została zamontowana kanalizacja deszczowa wraz z naziemnym zbiornikiem, do którego odpompowywana jest woda opadowa – wyjaśnia Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Inwestycja kosztowała prawie 60 mln zł – to koszt budowy, wykupu gruntów oraz nadzoru, a została sfinansowana z budżetów powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz oraz PKP. – Jesteśmy jedną z największych gmin z ponad 50 tysiącami mieszkańców – podkreśla Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza. – Musimy myśleć o ciągłej poprawie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców. Niektóre zadania przerastają jednak możliwości budżetu gminy. Duża inwestycja drogowa w Kobylnicy jest przykładem, że dzięki dobrej współpracy zyskujemy możliwość szybszej realizacji zamierzeń.

Nowy tunel zbudowała firma STRABAG, która wygrała przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu. – Cieszę się, że przed świętami udało nam się zrobić prezent kierowcom i otworzyć nowy tunel – mówi Jan Grabkowski. – To niezwykle ważny obiekt. Poprawi bezpieczeństwo na styku kolei i drogi w tej części powiatu, która niezwykle dynamicznie się rozwija. Po raz kolejny pokazujemy, że dzięki dobrej współpracy samorządów – w tym przypadku powiatu poznańskiego i gminy Swarzędz – możemy zrobić dużo więcej.

TenPoznan.pl

Opublikowano: 22 grudnia 2023