Turysta to nie tylko człowiek w spodenkach (19.05.2023)

logotyp wyborcza.pl nowe

Cztery pierwsze miesiące tego roku były najlepsze w historii poznańskiego hotelarstwa – mówi Jan Mazurczak prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w rozmowie z poznańską Gazetą Wyborczą,

Sylwia Sałwacka: Topowi menedżerowie z największych globalnych firm, politycy, naukowcy, eksperci, mówcy, media. Na konferencję Impact do Poznania przyjechał w tym roku m.in. premier Mateusz Morawiecki, gwiazda Hollywood Natalie Portman i dziennikarka CNN Rahel Salomon. Ile w sumie było gości?
Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej: – Prawie 5 tys. gości.

To dużo?
– Dużo, choć mieliśmy w Poznaniu większe konferencje. W 2016 r. Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) zorganizowała po raz pierwszy w Poznaniu – i po raz pierwszy w Polsce – kongres stomatologiczny, w którym wzięło udział 15 tys. uczestników. Byliśmy też gospodarzami światowego kongresu nauk politycznych i kongresu antropologów. Rok temu odbywał się w Poznaniu Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych. Bardzo prestiżowe wydarzenie. W 2005 r. historycy z całego świata spotkali się w Sydney, w 2010 – w Amsterdamie, a w 2015 – w Jinan w Chinach. Kolejny kongres – w Poznaniu – z powodu pandemii odbył się dopiero po siedmiu latach. Wzięło w nim udział tysiąc osób. Znacznie mniej, niż się spodziewaliśmy. Frekwencja byłaby o wiele większa, gdyby nie strach przed wojną w Ukrainie. Polska w wielu rejonach świata kojarzy się jako kraj przyfrontowy. Ale liczba uczestników nie jest jedynym wyznacznikiem. Poznań organizuje też mniejsze, równie prestiżowe wydarzenia. Obecnie w Poznaniu odbywa się EMBO Workshop.

Poznań w rankingu ICCA jest obecnie na trzecim miejscu w Polsce, po Warszawie oraz Krakowie.
– Na świecie w tej klasyfikacji plasujemy się na wysokiej 120. pozycji (klasyfikowanych jest 406 miast). I to nie przypadek, że rok temu zostaliśmy gospodarzami Europejskiej Konferencji Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego (UFI), która skupia najważniejszych organizatorów targów na świecie. To niezwykle cenione i ważne wydarzenie w tej branży. W 2019 r., czyli przed pandemią, w Poznaniu wg naszych informacji w sumie odbyło się 3077 konferencji i kongresów powyżej 50 uczestników. Wzięło w nich udział 1,4 mln osób. W czasie COVID-19 te statystyki dramatycznie spadły. Ale w ub.r. Poznań zaczął odbudowywać straty: w mieście odbyło się ponad 2 tys. spotkań.

Cała rozmowa TUTAJ.

Opublikowano: 19 maja 2023