Relacje
Turystyczny kalendarz
Noworoczne postanowienia – któż z nas ich nie robi? Aby jednak ich realizacja nie zakończyła się 2 stycznia, trzeba marzenia zamienić w cele. Jak to zrobić? To proste – wystarczy przypisać im datę realizacji! Wiemy już jak, pytanie jeszcze o czym marzyć? Najlepiej o wycieczkach, zwiedzaniu i aktywnościach, które zapewnią mnóstwo pozytywnych wrażeń. Przy okazji warto wprowadzić w życie inną ciekawą ideę – czyli co jakiś czas zrobić coś nowego, czego się nigdy wcześniej nie doświadczyło. A skąd czerpać pomysły? Najlepiej z naszego turystycznego kalendarza!
STYCZEŃ
Przejażdżka psim zaprzęgiem (Traperska Osada)
Wyobraź sobie eskapadę w malowniczej scenerii Czerwonackich Mazur na skraju Puszczy Zielonki. Tutaj możesz poczuć się jak na arktycznej wyprawie, jadąc przez zaśnieżone ścieżki saniami ciągniętymi przez stado psów husky. Jeśli zabraknie śniegu, sanie można bez trudu zamienić na specjalny wózek.
(fot. Archiwum Traperskiej Osady)
W Krainie Świateł (DELI Park)
Zimą po zmroku DELI Park zamienia się w magiczną Krainę Świateł. Spaceruj pośród rozświetlonych instalacji, podziwiaj kolorowe iluminacje i zanurz się w niezwykłej atmosferze, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Największe wrażenie robi spacer rozświetlonymi kładkami, zawieszonymi w mrocznym lesie.
(fot. Piotr Basiński)
LUTY
Pociągiem pod parą (Parowóz z Wolsztyna do Poznania)
Przeżyj nostalgiczną podróż podczas przejażdżki pociągiem prowadzonym przez zabytkową lokomotywę z parowozowni w Wolsztynie. Wsłuchaj się w rytmiczny stukot kół, poczuj zapach dymu i podziwiaj mijane widoki. Wyprawę możesz połączyć z wizytą w jednej z atrakcji przy trasie: DELI Parku lub Muzeum Rolnictwa w Szreniawie albo wycieczką po Wielkopolskim Parku Narodowym w zimowej odsłonie.
Parowóz w Wirach (fot. Robert Kropacz – fotokonkurs.wielkopolskie.pl)
Szalony wyścig (E1 Gokart)
Poczuj adrenalinę podczas wyścigu gokartów na jednym z dwóch nowoczesnych, dwupoziomowych torów. To doskonała okazja, by wcielić się w rolę kierowcy wyścigowego i sprawdzić swoje umiejętności w dynamicznej i emocjonującej rywalizacji.
(fot. Archiwum E1 Gokart)
MARZEC
Spacer wśród kwietnych dywanów (Śnieżycowy Jar)
Przywitaj wiosnę w rezerwacie Śnieżycowy Jar, w śródleśnym jarze pokrytym dywanem białych śnieżyc. Spędź weekendowe przedpołudnie, ciesząc się urokiem budzącej się do życia przyrody.
(fot. Krzysztof Moroz)
Orientuj się! (Zielone Punkty Kontrolne)
Odwiedź jeden z ośmiu Zielonych Punktów Kontrolnych, by poćwiczyć swoją orientację w terenie. Z mapą w ręku wędruj po lesie, szukaj punktów kontrolnych i baw się dobrze, odkrywając malownicze zakątki powiatu.
Zielony Punkt Kontrolny w Nadleśnictwie Łopuchówko (fot. Piotr Basiński)
KWIECIEŃ
ABC golfa (Black Water Links)
Poznaj podstawy golfa na pełnowymiarowym polu golfowym w Rumianku. Skorzystaj z profesjonalnych lekcji, by pod okiem doświadczonego trenera szlifować swoje umiejętności w największej strefie do treningu krótkiej gry w Polsce.
Black Water Links Tarnowo Podgórne (fot. Archiwum Black Water Links)
Na tropie skarbów (questy)
Wyrusz na trasę ekscytującej gry turystycznej – zabawy w poszukiwanie skarbów. Rozwiązuj zagadki, podążaj za wskazówkami i odkrywaj lokalne historie oraz krajoznawcze perełki. Na wytrwałych, którzy przejdą minimum sześć tras, w nagrodę czeka zestaw turystycznych upominków.
(fot. Maciej Pawlik)
MAJ
Przygoda z przyrodą (Bobrowy Szlak)
Wykorzystaj wiosenną aurę, by wyruszyć na ścieżkę przyrodniczą w dolinie Warty. Spaceruj wśród lasów i łąk, podziwiając efekty pracy bobrów i łąkowe ptaki. Drewniana wieża widokowa pozwoli Ci spojrzeć z góry na malownicze, podmokłe łąki.
Spacer z kijami na trasie Aktywnej Trójki (fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mosinie)
Rozbudź zmysły (Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach)
Odwiedź niezwykły ogród w Owińskach, gdzie możesz doświadczyć świata w nowy sposób. Wypróbuj interaktywne instalacje, które stymulują zmysły i pozwalają na unikatowe przeżycia.
(fot. Marcin Deckert)
CZERWIEC
Kajakiem po Warcie (AKWEN Marina)
Skrzyknij znajomych i wsiądźcie do kajaków, by ruszyć na wodną przygodę. Do wyboru krótka trasa kończąca się przy kładce w Owińskach lub nieco dłuższa wyprawa do Bindugi w Mściszewie. Po drodze czekają malownicze widoki na bujną nadwarciańską przyrodę.
(fot. Wielkopolska Grupa Sportów Wodnych Kilwater)
Uwierz w ducha (Zamek w Kórniku)
Zwiedź tajemniczy zamek w Kórniku, znany z legend o Białej Damie. Odkrywaj historię, podziwiaj efektowne wnętrza i poczuj niezwykłą atmosferę tego miejsca. Kto wie, może i Ty spotkasz ducha dawnej właścicielki zamku?
Zamek w Kórniku (fot. Łukasz Gajdek visitpoznan.pl)
LIPIEC
Ale historia! (Widowisko Orzeł i Krzyż)
Weź udział w widowisku „Orzeł i Krzyż”, które niczym wehikuł czasu przeniesie się w czasy niezwykłych wydarzeń z historii Polski. Podziwiaj spektakularne efekty, pomysłowe kostiumy i sceny batalistyczne prezentowane na jedynej w swoim rodzaju terenowej scenie pod chmurką.
(fot. Archiwum Parku Dzieje)
Nadziemne zmagania (Nadrzewna Osada)
Spróbuj swoich sił na leśnej trasie w bezpiecznym parku linowym. Przejdź przez wiszące mosty, zjazdy tyrolskie i inne przeszkody w historycznym klimacie, ciesząc się przygodą na wysokości.
(fot. Archiwum Nadrzewnej Osady)
SIERPIEŃ
Słodki przedmiot pożądania (Miodowe Lato w Skansenie)
Skosztuj lokalnych miodów podczas najsłodszej imprezy w roku. Poznaj tajniki pszczelarstwa, weź udział w warsztatach i ciesz się słodkimi degustacjami wśród zabytkowych, kolorowych uli o niezwykłych kształtach.
(fot. Adam Ciereszko)
Bój wojów (Gród Pobiedziska)
Przenieś się w czasy początków państwa polskiego, odwiedzając współczesną replikę dawnej warowni. Poczuj ducha historii i sprawdź swoje umiejętności w walce z użyciem średniowiecznego oręża.
(fot. Adam Ciereszko)
WRZESIEŃ
Dodaje skrzydeł (Festiwal Ornitologiczny w Uzarzewie)
Odwiedź Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie, gdy na jeden dzień staje się ptasią stolicą regionu. Weź udział w warsztatach, podziwiaj żywe ptaki i dowiedzieć się więcej o fascynującym świecie ornitologii.
(fot. Adam Ciereszko)
Trening w plenerze (Aktywna Trójka)
Zaplanuj trening w pięknych okolicznościach przyrody Wielkopolskiego Parku Narodowego. Biegaj lub wędruj z kijkami wśród malowniczych wzgórz, lasów i jezior tworzących “żywe muzeum form polodowcowych”. Zimą, gdy spadnie śnieg, możesz tam wrócić – tym razem na biegówkach.
Spacer z kijami na trasie Aktywnej Trójki (fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mosinie)
PAŹDZIERNIK
Na przemysłowym szlaku (Luboński Szlak Architektury Przemysłowej)
Wyrusz na wycieczkę z przewodnikiem, poznając historię dawnych fabryk i przemysłowych zabytków miasta. Na trasie czeka unikatowa atrakcja – zwiedzanie wnętrza monumentalnych fabryk, w tym słynnej hali Hansa Poelziga.
(fot. Piotr Basiński)
Kolej na kolej (Makieta Borówiec)
Zachwyć się światem kolejowych miniatur. W rytmie zmieniających się pór dnia i nocy obserwuj realistycznie odwzorowane pociągi przemierzające precyzyjnie wykonane krajobrazy. Na makiecie ukryto mnóstwo zaskakujących scen i detali – może uda Ci się odnaleźć legendarny złoty pociąg?
(fot. Piotr Basiński)
LISTOPAD
Weź głęboki oddech (Tarnowskie Tężnie)
Gdy na dworze chłód, zajrzyj do wewnętrznego inhalatorium Tarnowskich Tężni. Zrelaksuj się i popraw swoje zdrowie i samopoczucie, wdychając powietrze nasycone leczniczą solanką.
(fot. Archiwum Gminy Tarnowo Podgórne)
Szczypta egzotyki (Muzeum im. Ojca Mariana Żelazka w Chludowie)
Poznaj egzotyczną kulturę i historię podczas wizyty w Chludowie. Odkrywaj kolekcję związaną z Indiami i Ameryką Południową oraz unikalne eksponaty przybliżające życie i działalność polskiego misjonarza.
(fot. Piotr Basiński)
GRUDZIEŃ
W świątecznym nastroju (Jarmark Bożonarodzeniowy w Szreniawie)
Odwiedź Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, by poczuć klimat zbliżających się świąt. Spaceruj między straganami z lokalnymi smakołykami i rękodziełem, ciesz się zapachem pierników i poznawaj świąteczne tradycje.
(fot. Anna Jaworska)
Żywa legenda (Szlak Legend Puszczy Zielonki)
Wybierz jedno z dwunastu niezwykłych miejsc osnutych legendami. Odwiedź miejsce uczty dawnych władców, poszukaj złotego tronu lub zajrzyj do uroczyska Maruszka, gdzie poznasz historię Romeo i Julii z Puszczy Zielonki.
(fot. Piotr Basiński)
Autor: Piotr Basiński