MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Ulica Krochmalna w Skrzynkach

plakat

Pieśni żydowskie w Dworze Skrzynki zaśpiewa Aleksandra Idkowska. Gdy w piątkowy wieczór zapada zmierzch, w domach religijnych Żydów rodzina wraz z przyjaciółmi zasiada do szabasowej kolacji. Przy blasku świec, przy specjalnych potrawach rozpoczyna się czas radości. Także czas wspólnego śpiewania… I właśnie za sprawą muzyki, w piątek 8 listopada o godzinie 18.30, goście Dworu Skrzynki będą mogli zajrzeć w okna domów, których często już… nie ma! Aleksandra Idkowska i Dawid Troczewski zabiorą publiczność na muzyczny spacer po legendarnej warszawskiej Ulicy Krochmalnej.

Dlaczego to tak niezwykła ulica? W XVIII wieku była to okazała droga wśród pól, która z czasem nazwę swoją zyskała od znajdujących się przy niej wytwórni krochmalu. Zawsze była licznie zamieszkiwana przez najbiedniejszą ludność żydowską. Była ulicą wielu skrajności. Przy Krochmalnej powstał największy browar w Królestwie Polskim. Mieszkali przy niej najubożsi żydzi, a zarazem były tam bardzo okazałe kamienice. Ulica Krochmalna ma też swoje miejsce w literaturze: pod numerem 10 zamieszkała tam rodzina Isaaca Bashevisa Singera, późniejszego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a pod nr 92 wzniesiono budynek Domu Sierot, założony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz w „Karierze Nikodema Dyzmy” właśnie w scenerii Krochmalnej osadza najbardziej mroczne fragmenty swojej powieści. Osobnym i tragicznym rozdziałem w historii Krochmalnej jest oczywiście czas, gdy stanowiła fragment warszawskiego getta. A i po wojnie nie było tam lepiej, o czym pisał Leopold Tyrmand. Ulica Krochmalna – taka ulica, taka historia, tacy ludzie… o tym  w czasie koncertu opowie wspaniały duet: Aleksandra Idkowska i Dawid Troczewski.  Pieśni żydowskie zabrzmią na głos i fortepian.

Aleksandra Idkowska to absolwentka licencjatu na wydziale wokalno-aktorskim o specjalności musical na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Z powodzeniem występuje na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie jako odtwórczyni roli tytułowej spektaklu muzycznego „Jentl” w reżyserii Roberta Talarczyka i odtwórczyni roli Marii Ajzensztadt tzn. „Słowika Getta” w performance „Pif Paf in piach” w reżyserii Gołdy Tencer. Śpiewa też w projektach Darka Malejonka: „Tak jak byśmy nigdy nie istnieli”, „Odwagą serca bijące”, „Jak skała na morzu” i jako wokalistka w „Petersburski Junior Band: „Szczęśliwa trzynastka”. Na początku września trafiła do drużyny Michała Szpaka w ostatniej edycji popularnego talent show Voice of Poland. Aleksandra Idkowska to także laureatka 2 miejsca Nagrody Starosty Poznańskiego w dziedzinie kultury za rok 2023.

Dawid Troczewski to wybitny muzyk dobrze już znany publiczności Dworu Skrzynki. Występował tu solo, grał wspólnie z Jarosławem Buczkowskim w pięknym koncercie poświęconym tangu, a ostatnio w czasie premiery najnowszej płyty Grzegorza Tomczaka. Jest pianistą, kompozytorem i aranżerem; absolwentem poznańskiej „Szkoły Talentów” i Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W dorobku artystycznym ma wiele nagród indywidualnych i zespołowych, m.in. Grand Prix „Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistów Jazzowych” – Warszawa’2006 (nagrodę wręczał mu sam Andrzej Kurylewicz); ponadto jego Trio zostało laureatem międzynarodowego konkursu „European Jazz Newcomer” w Hradec Kralove (Czechy). Jest muzykiem bardzo wszechstronnym, wielokrotnie nagradzanym, odnajdującym się w różnych stylistykach. Koncertuje i nagrywa w Polsce i zagranicą. 

Bilety na koncert do nabycia on-line. Zapraszamy i przypominamy, że koncert rozpoczyna się o 18.30, ale ze względu na fakt, że w trakcie koncertu serwis restauracji jest nieczynny , prosimy o przybycie z co najmniej półgodzinnym wyprzedzeniem.  Zachęcamy również do skorzystania z naszej oferty gastronomicznej po zakończeniu muzycznej części wieczoru.

Przygotował: Instytut Skrzynki

grafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 października 2024