Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Cze 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Uroczysta sesja o powstaniu

W Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu odbyła się uroczysta XLIII Sesja Rady Powiatu w Poznaniu poświęcona upamiętnieniu 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. – To jeden z elementów naszych obchodów tej rocznicy. Miejsce nie było przypadkowe, bo szkoła, w której się spotkaliśmy nie tylko jest naszą dumą jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, ale także nosi imię Powstańców Wielkopolskich – powiedział Piotr Burdajewicz, przewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu.

– To nie pierwsza nasza inicjatywa mająca na celu odpowiednie upamiętnienie wydarzeń sprzed stu lat. Przypomnę, że młodzież z naszych szkół cały czas odwiedza Muzeum w Lusowie, a kilka dni temu zorganizowaliśmy debatę w Hotelu Bazar z udziałem czterech profesorów z różnych miast Polski. To ona nam pokazała, jak mało cały czas  wiemy o Powstaniu Wielkopolskim. A warto o nim wiedzieć jak najwięcej, bo to powstanie odmieniło nie tylko nasz region, ale także znacząco wpłynęło na losy całego kraju – dodał Jan Grabkowski, starosta poznański.

– Ogromnie istotne jest, by zwłaszcza w tym jubileuszowym roku, przypominać o znaczeniu Insurekcji oraz utrwalać w świadomości społecznej wiedzę o niej oraz docierać z pozytywnym przesłaniem także do młodego pokolenia – napisał w liście do zebranych Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W trakcie sesji swój wykład wygłosił prof. Waldemar Łazuga. O powstaniu mówił również Mirosław Wieloch, przewodniczący komitetu organizacyjnego do spraw obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w powiecie poznańskim.

Podczas sesji oficjalnie wręczono także nagrody dla najlepszych drużyn biorących udział w interaktywnym konkursie wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego, który przed kilkoma dniami odbył się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. Najlepsi w tej nietypowej rywalizacji okazali się uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. – Nie mieliśmy innego wyjścia, skoro  naszymi patronem są Powstańcy Wielkopolscy – śmiali się laureaci. Młodzież tej placówki, wraz z dziećmi z pobliskiego przedszkola „Bajkowy Świat”, zaprezentowała także wzruszający spektakl pt. „Wolność kocham i rozumiem”.

Relacja filmowa z uroczystej Sesji Rady Powiatu w Poznaniu.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 października 2018


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum