Volkswagen z klasami patronackimi (16.09.2023)

logo radio poznań

Pierwszoklasiści odebrali umowy o pracę, a najlepsi absolwenci międzynarodowe certyfikaty. Volkswagen Poznań i powiat poznański już od osiemnastu lat współpracują w szkoleniu zawodowym młodzieży. W tym roku otwarto kolejną klasę patronacką, tym razem w zawodzie technik robotyki. Nowy rok szkolny oznajmiły dzwonki, które otrzymali wszyscy zaangażowani w szkolenie młodzieży. Pierwszoklasiści chętnie mówią o swoim wyborze.

– Wybrałem tę szkołę, bo kilka osób mi ją poleciło. A dla mnie po prostu zawód automatyka wydaje się ciekawy – mówią uczniowie. – Teraz przed młodymi ludźmi praktyczna nauka, także w fabryce samochodów. Niektórzy z absolwentów kształcą się dalej, a szkoły branżowe nie zamykają im tej drogi. Nowe technologie, digitalizacja, automatyzacja wchodzą pełną parą, a właściwie już są i w naszych fabrykach to jest standard. Dlatego potrzebujemy kształcenia w nowych zawodach n- mówi członek zarządu do spraw personalnych w Volkswagen Poznań Jolanta Musielak

Ze współpracy w szkoleniu zawodowym zadowolony jest też starosta poznański Jan Grabkowski. – Dysponujemy odpowiednim zapleczem – robotyzacji, wyposażenia, to co firmy tego rodzaju, jak Volkswagen, mają u siebie na produkcji – mówi starosta. Od 2005 roku szkoły patronackie Volkswagena wykształciły siedmiuset absolwentów. W tym roku naukę w szkołach we Wrzęśni i Swarzędzu rozpoczęło 43 uczniów i uczennic. Nauką w zawodach automatyk – mechatronik, mechanik precyzyjny, elektromechanik i odlewnik zainteresowane są także dziewczęta – podkreślają władze koncernu. Najlepsi absolwenci klas patronackich mają otwartą drogę do pracy w zakładach koncernu w całej Europie.

Radio Poznań

Opublikowano: 19 września 2023