MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

W atmosferze integracji

Filantrop naszych czasów, wrzesień 2017

Osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzrokową i niepełnosprawnościami sprzężonymi 14 października wzięły udział w kolejnym, 16 już, Powiatowym Turnieju Bocci. Wydarzenie to dorocznie organizuje Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Komornikach we współpracy z Powiatem Poznańskim, Gminą Dopiewo i Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Dopiewie.

Uczestniczyli sportowcy z 17 placówek edukacyjnych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych z Poznania oraz powiatu poznańskiego. Było to m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących „Ognik” w Poznaniu, Zespół Szkół Specjalnych w Stęszewie, Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach, Stowarzyszenie „Na Tak” w Poznaniu, Kórnickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka”.

Turniej pokazał, że niepełnosprawność nie przeszkadza w podejmowaniu wyzwań, o ile stworzy się osobom z dysfunkcjami odpowiednie warunki do ich realizacji. Uczestnicy turnieju z niecierpliwością czekali na moment, w którym będą mogli zmierzyć się w sportowych rozgrywkach. Nim się rozpoczęły, pokaz artystyczny z udziałem tancerek dała orkiestra dęta z Dopiewa. Był przemarsz drużyn, zapłonął ogień olimpijski, podniesiono flagę.

Sportowcom z niepełnosprawnością towarzyszyli m.in.: Zygmunt Jeżewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, Adrian Napierała, wójt Gminy Dopiewo i Elżbieta Mazur, kierownik Działu do spraw Osób Niepełnosprawnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Uczestników i gości przywitał Bogdan Maćkowiak, prezes Stowarzyszenia „Promyk”.

Boccia to dyscyplina sportu wywodząca się od włoskiej gry w bule, która w Polsce coraz bardziej upowszechnia się jako forma rehabilitacji ruchowej osób z niepełnosprawnościami. O ile bieganie wyklucza z aktywności ludzi ze znacznymi dysfunkcjami narządu ruchu czy wzroku, w rozgrywkach bocci udział może wziąć każdy – niezależnie od stopnia naruszenia sprawności organizmu. Umożliwia to dowolność wyrzucania piłki (bili) na boisko – piłkę można rzucić ręką, kopnąć lub wysunąć za pomocą specjalnej rynny bądź pochylni. Pierwsze rozgrywki bocci odbyły się podczas światowych igrzysk osób niepełnosprawnych w Nowym Jorku w 1984 roku. Dyscypliną paraolimpijską boccia stała się od czasu olimpiady w Barcelonie w 1992 roku. (za: wikipedia.org).

Dla osób z niepełnosprawnościami udział w turnieju był okazją sprawdzenia sportowych możliwości. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary. Najwięcej emocji wywołał ostatni mecz, który wyłonił zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła drużyna WTZ w Owińskach, drugie – ŚDS „Ognik”, a trzecie – WTZ „Promyk” w Konarzewie.

Tekst: Karolina Kasprzak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 października 2017