Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Kwi 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi

W imię dobra wspólnego…

18 listopada, o godz. 12.00, w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu odbędzie się szóste spotkanie z cyklu „W Imię Dobra Wspólnego – Sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski. W ubiegłych latach zaprezentowano takie osoby jak: Stanisław Kasznica, Heliodor Święcicki, Maksymilian Jackowski, Karol Marcinkowski oraz Karol Libelt. Podczas tegorocznej uroczystości jej organizatorzy zaprezentują sylwetkę Hipolita Cegielskiego, a także wspomną Marcellego Mottego.

Hipolit Cegielski należy do grona najwybitniejszych postaci w dziejach Wielkopolski. Był nauczycielem, filologiem, przemysłowcem, wydawcą i działaczem społecznym. Wspierał finansowo kształcenie i programy stypendialne dla młodzieży. Stał się symbolem poznańskiej pracowitości, patriotyzmu i zaangażowania w życie społeczne kraju. W tym roku przypada 150. rocznica jego śmierci.

Marceli Motty, szwagier Hipolita Cegielskiego, to wybitny filolog klasyczny, nauczyciel, felietonista i działacz społeczny, autor zbioru felietonów „Przechadzki po mieście”, które ujmują pięknem i bogactwem języka oraz ogromem wiedzy na temat Poznania i jego mieszkańców w XIX wieku. Dzieło to, dzięki swym walorom poznawczym, traktowane jest jako cenne źródło historyczne do badań nad epoką. W tym roku przypada 200.rocznica jego urodzin i 120. rocznica śmierci.

– W 100-lecie odzyskania niepodległości warto przypomnieć obie te postaci, a szczególnie Hipolita Cegielskiego, wzór pracowitości i rzetelności, całym sercem oddany budowaniu podwalin polskiego przemysłu. Po mszy świętej prof. Przemysław Matusik, historyk, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przedstawi sylwetkę Hipolita Cegielskiego. Fragmenty wspomnień autorstwa Marcelego Mottego o Hipolicie Cegielskim zaprezentuje Zbigniew Grochal, aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Oprawę muzyczną zapewni Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. prałata Szymona Daszkiewicza – informują organizatorzy.

Informacje o dotychczasowych spotkaniach znajdują się na stronie Fundacji Co Pozostało?

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 listopada 2018


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum