MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< Sie 2021 >>
ponwt.śrczwpt.sob.niedz.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Dookoła powiatowego świata

W letnie dni na jeziora…

Owocowa Plaża w Zborowie (fot. Archiwum GOSiR Dopiewo)

„Wróćmy na jeziora” śpiewały przed laty Czerwone Gitary. A w sąsiedztwie Poznaniu mamy dokąd wracać! Lądolód skandynawski po swej ostatniej wizycie pozostawił całkiem sporo mniejszych i większych akwenów, które teraz, w środku lata, przeżywają właśnie swoje pięć minut. W gorące letnie dni większość wypoczywających nad jeziorami  korzysta z kąpieli wodnych i… słonecznych. Nie brak również miłośników siatkówki plażowej, wypoczynku przy ognisku i nieśmiertelnego grillowania. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się także wszelki sprzęt pływający: kajaki, deski i rowery wodne, a dzieciaki wprost przepadają za wodnymi placami zabaw, działającymi w Koziegłowach i Biedrusku.

Wśród owoców i lawendy
Odpoczywający nad Jeziorem Niepruszewskim mogą wybrać jedno z dwóch atrakcyjnych kąpielisk. Owocowa Plaża w Zborowie swą nazwę zawdzięcza pokaźnych rozmiarów rzeźbom arbuza, banana, cytryny i jabłka. Zborowo chętnie odwiedzają miłośnicy plażowania na trawie. W sąsiedztwie plaży znajdują się boiska sportowe i pole biwakowe. Na miejscu można rozpocząć swoją przygodę w dyscyplinie zwanej Stand UpPaddle (SUP), polegającej na pływaniu na desce z wiosłem w dłoni. Położone na przeciwległym brzegu kąpielisko w Niepruszewie to również znaczne powierzchnie pokryte trawą i sporo drzew, dających wytchnienie w upalne dni. Oba kąpieliska wyposażone są w tablice na temat przyrody jeziora (w Zborowie dodatkowym atutem jest taras widokowy z lunetami do obserwacji ptaków). Jezioro Niepruszewskie cenią miłośnicy pływania na rozmaitych łódkach, którzy mogą skorzystać z przystani przy obu kąpieliskach i wypożyczalni rowerów wodnych i kajaków w Niepruszewie.

Owocowa Plaża w Zborowie (fot. Archiwum GOSiR Dopiewo)Owocowa Plaża w Zborowie (fot. Archiwum GOSiR Dopiewo)

Mieszkańcy okolic Tarnowa Podgórnego, spragnieni wypoczynku nad wodą, mają do wyboru kilka możliwości. Jezioro Kierskie słynie jako mekka żeglarzy, ale można tu też odpocząć na kameralnej plaży obok Hotelu Edison w Baranowie albo pospacerować po efektownym molo w Chybach. Jezioro Lusowskie przyciąga do Lusowa na sporą piaszczystą plażę z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Zgłodniali mają tu w czym wybierać: miejsce grillowe i punkt gastronomiczny na miejscu albo klimatyczne knajpki w sąsiedztwie. Miłośnicy plażowania mogą też skorzystać z… plaży przy basenie zewnętrznym obok Tarnowskich Term, pięknie obsadzonej krzaczkami lawendy.

Woda zdrowia doda
Jedną z ciekawszych perspektyw oglądania Jeziora Kórnickiego oferuje statek spacerowy pływający z Kórnika Prowentu do Portu Błonie. Można tam się posilić w restauracji, a tuż obok znajduje się stadion i boiska sportowe, kemping oraz popularne kąpielisko ze strefą chillout, miejscem na ognisko oraz wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych. Kajaki, rowery wodne i deski SUP można również wynająć na plaży miejskiej nad Jeziorem Grzymisławskim w Śremie. W letnim skwarze ochłodę przynoszą napoje z plażowego baru. Latem plaże w Kórniku i Śremie przyciągają też licznie grono uczestników organizowanych tam wydarzeń, a przez całą cieplejszą część roku– miłośników wakeboardu. Riderzy – jak siebie nazywają –pływają na wyciągach Wake Parku Kórnik i w śremskim Wakeplace, obok którego działa unikatowa Sauna Lodowiec. Gorący seans saunowy, zakończony kąpielą w jeziorze, to świetna okazja na zahartowanie organizmu i niezwykłe przeżycie, zwłaszcza w środku zimy.

OAZA Błonie (fot. Piotr Kacprzak)OAZA Błonie (fot. Piotr Kacprzak)

Nie tylko jeziora
Niezależnie od bogactwa jezior w pobliżu Poznania kąpieliska z powodzeniem funkcjonują również na sztucznych zbiornikach, które powstały w dawnych wyrobiskach. W Owińskach w obrębie Czerwonackich Mazur działa AKWEN Tropicana. Miejsce urządzono w egzotycznym klimacie,ze sztucznymi palmami, trzcinowymi daszkami i obowiązkowymi flamingami (ptak inaczej nazywany czerwonakiem). Niebawem w pobliżu pojawi się nowa atrakcja – zielony labirynt. Obok Tropicany ewolucje na wodze prezentują zawodnicy wake parku Wakespot, który niedawno otworzył bliźniaczy obiekt na zbiorniku w podpoznańskiej Dąbrowie. Żwirki i Glinianki – już same nazwy kolejnych kąpielisk zdradzają ich wcześniejszą funkcję. Żwirki w Obornikach oferują wypożyczalnię sprzętu wodnego, boiska sportowe i małą gastronomię. Mosińskie Glinianki wyróżniają się położeniem u podnóża Osowej Góry w Wielkopolskim Parku Narodowym. Atutem miejsca są też ścieżki spacerowe, a przede wszystkim efektowna wieża widokowa, z której pięknie widać kąpielisko, park i panoramę okolicy.

Autor: Piotr Basiński

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Wakespot Owińska (fot. Archiwum Wakespot)Wakespot Owińska (fot. Archiwum Wakespot)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 lipca 2021