W Poznaniu i Amsterdamie…

Biegacze biorący udział w zawodach w Poznaniu i Amsterdamie

Za nami ciekawy, biegowy weekend, podczas którego odbyły się maratony w Poznaniu oraz Amsterdamie. W stolicy Wielkopolski wygrali Kenijczyk Cosmas Kyeva i poznanianka Monika Stefanowicz. 34-letni zawodnik z Afryki pokonał morderczy dystans ponad 42 kilometrów w czasie 2:12:05. Do rekordu trasy zabrakło mu zatem zaledwie 20 sekund. Kenijczycy zdominowali zresztą tegoroczny 20. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza, ponieważ drugie i trzecie miejsce również zajęli reprezentanci tego kraju.

Wśród kobiet zwycięstwo odniosła natomiast wspomniana Monika Stefanowicz. 39-letnia poznanianka pierwszy raz w tych zawodach wystartowała przed 17 laty, ale dopiero teraz jako pierwsza minęła linię mety. I to w dość dramatycznych okolicznościach, wyprzedzając prowadzącą Etiopkę Tigist Bedadę dopiero na kilometr przed finiszem. Triumfatorka przybiegła na MTP z wynikiem 2:37:42. Trochę więcej czasu na trasie spędziła Natalia Siejek ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu, która również postanowiła sprawdzić się na tak długim dystansie. – Dla mnie to był pierwszy maraton w życiu, więc jestem szczęśliwa, że go ukończyłam. I to w niezłej formie, bo na metę dobiegłam z czasem 4:14:50 – mówi „nasza” zawodniczka. Wśród mężczyzn także nie zabrakło przedstawiciela Starostwa. Był nim Marcin Jasiński, który finiszował z czasem 4:30:06.

Karolina Mądrzak, Joanna Chłysta oraz Julia Paszkiewicz pojawiły się natomiast na trasie 44. edycji TCS Amsterdam Marathon. – Podczas imprezy można było się sprawdzić zarówno w maratonie, jak i półmaratonie oraz na dystansie 8 km – mówi ta pierwsza. – W sumie na ulice wybiegło około 40 tysięcy biegaczy, co biorąc pod uwagę wielkość Amsterdamu, który jest dwa i pół razy mniejszy od Warszawy, było sporą liczbą. Trasa maratonu prowadziła przez wiele historycznych i pięknych miejsc. Między innymi przez Vondelpark, plac Museumplein, obok gigantycznego budynku Tropenmuseum, hotelu Amstelhotel, a także wzdłuż rzeki Amstel, i to na ulubionym odcinku Rembrandta, prowadzącym do Ouderkerk aan de Amstel. Biegliśmy także przez tunel Rijksmuseum, a start i metę zlokalizowano na historycznym Stadionie Olimpijskim – dodaje Karolina Mądrzak

Ona zdecydowała się wystartować w maratonie i do mety dobiegła w czasie 4:20:42. Dwie pozostałe biegaczki ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu przebiegły dystans o połowę krótszy. Joanna Chłysta uzyskała wynik 2:04:51, a Julia Paszkiewicz finiszowała z czasem 1:49:23. Dodajmy, że w Amsterdamie wystartowali reprezentanci 131 krajów i był to najbardziej międzynarodowy bieg w historii imprezy.

Opublikowano: 22 października 2019