Relacje
W Senacie doceniono sołtysów
W Senacie wręczono nagrody w 22. edycji konkursu „Sołtys Roku”, zorganizowanego pod patronatem marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, przy współpracy senackich Komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W gronie wyróżnionych znaleźli się Jolanta Fludra z sołectwa Śródka w gminie Kleszczewo oraz Marcin Walkowiak z sołectwa Nieszawa w gminie Murowana Goślina.
– To wielki zaszczyt znaleźć się w takim towarzystwie. To uhonorowanie naszej, wspólnej ciężkiej pracy. Wspólnej, bo na każdym kroku czuję wsparcie ze strony mieszkańców. Jak zaczynałam, to była mała wieś, mieszkało tutaj sto osób. Teraz jest ich prawie trzystu. Pierwsza inwestycja? To był skwerek, który powstał w miejscu, w którym znajdowało się wysypisko śmieci. Później powstała tam jeszcze siłownia zewnętrzna – mówi Jolanta Fludra, która sołtyską Śródki jest już od 17 lat.
– Doprowadziliśmy też do remontu starej sali, wybudowanej w czynie społecznym. Teraz to miejsce spotkań, świetnie wyposażone z placem zabaw tuż obok. Moją największą dumą jest jednak biblioteka, która jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców. Organizujemy tam dużo konkursów, spotkań, koncertów… Plany? Od dłuższego już czasu staramy się wybudować chodnik ze Śródki do Zimina, gdzie dzieci chodzą do szkoły. Marzy nam się też boisko – dodaje.
W Senacie doceniono również Marcina Walkowiaka z Nieszawy. – To wyróżnienie dla wszystkich mieszkańców naszego sołectwa, na których zawsze mogłem liczyć. Swoją funkcję sprawuję już od trzynastu lat. W tym czasie sporo się zmieniło. W miejscu dawnych ogródków powstała świetlica, choć wielu twierdziło, że to będzie niemożliwe. Z czasem powstał tam cały teren rekreacyjny z siłownią zewnętrzna, zjazdem linowym dla dzieci, czy boiskiem do siatkówki – mówi laureat.
– Przez te wszystkie lata, wraz z mieszkańcami, sporo zrobiliśmy i nadal chcemy robić. Mamy kolejne plany i pomysły. Priorytetem w tej kadencji będzie utwardzenie drogi na całej długości. Brakuje nam dosłownie trzystu metrów. To ważna inwestycja, ponieważ droga przebiega przy terenie rekreacyjnym, a jadące tamtędy samochody powodują, że we wsi się kurzy, co jest bardzo uciążliwe – dodał Marcin Walkowiak.
Celem konkursu jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz lokalnych społeczności. Kandydatów mogły zgłaszać: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa, rady parafialne, a także organizacje pozarządowe, m.in. ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia sołtysów wszystkich szczebli oraz organy władzy samorządowej – rady gmin, wójtowie czy burmistrzowie. Laureatów wskazała kapituła konkursu.
Zdjęcia: Tomasz Ozdoba (Kancelaria Senatu), UMIG Murowana Goślina