Ważna przeprawa otwarta (21.12.2023)

logo

Zakończyła się, trwająca od jesieni ubiegłego roku, budowa tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. 21 grudnia, po symbolicznym otwarciu, pojechały nim pierwsze samochody. Otwarty tunel w Kobylnicy to największa w tej chwili inwestycja na terenie gminy Swarzędz. Koszt budowy przeprawy wyniósł około 50 mln zł. Połowa pieniędzy na budowę tunelu dało PKP PLK. Do inwestycji dołożyła się także gmina Swarzędz (blisko 14 mln zł) i powiat poznański.

Tunel ma 70 metrów długości i powstał pod torami kolejowymi na linii Poznań Wschód – Skandawa. Przebudowane będą również drogi dojazdowe (w sumie około 500 metrów dróg). W ramach przebudowy drogowcy zrobią także 2-metrowy chodnik i tej samej szerokości ścieżkę rowerową.

– Myślę, że wkrótce na długo zapomnimy o korkach w Kobylnicy. Zamiast przejazdu kolejowego z rogatkami mamy już tunel pod torami, a zamiast skrzyżowania z sygnalizacją świetlną – będzie bezpieczne, usprawniające ruch rondo – mówi Marian Szkudlarek burmistrz Swarzędza. Rondo, którego budowa ma wynieść 14 milionów złotych, będzie otwarta dla ruchu za kilka miesięcy.

wpoznaniu.pl

Opublikowano: 22 grudnia 2023