Węzeł Grunwaldzka coraz bliżej (09.07.2023)

transport publiczny

Od poniedziałku, 10 lipca, kierowcy korzystać będą z nowego przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej już w obu kierunkach. Tego dnia uruchomiony zostanie także ciąg pieszo-rowerowy pod wiaduktami. Równocześnie wprowadzony zostanie ruch wahadłowy, który pozwoli na realizację dalszych prac drogowych po obu stronach torów kolejowych.

– Jesteśmy na ostatniej prostej tej inwestycji. Udostępnienie przejazdu pod torami kolejowymi w obu kierunkach to niezwykle ważna zmiana dla kierowców, a także pieszych, rowerzystów i pasażerów autobusów. Wkraczamy już w finalną fazę prac budowlanych, po których codzienne podróże mieszkańców Poznania i aglomeracji – do pracy, domu czy szkoły – będą zdecydowanie bardziej komfortowe – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zmiana organizacji ruchu nastąpiła dzisiaj, 10 lipca, w godzinach porannych. Na dotychczas jednokierunkowym odcinku ul. Grunwaldzkiej – od Wołczyńskiej w stronę Plewisk – została udostępniona druga część jezdni, co pozwoliło na likwidację objazdu prowadzącego przez ulice Południową i Żytnią, dalej kierowcy mogą skorzystać z wjazdu pod wiadukty oraz kładkę pieszo-rowerową, a następnie jechać w stronę centrum Poznania.

Budowa zintegrowanego węzła Grunwaldzka to wspólne przedsięwzięcie Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz Gminy Komorniki. – Jednostronny ruch samochodów w stronę Plewisk został uruchomiony 3 lipca, a wkrótce kierowcy będą mogli jeździć także w przeciwnym kierunku. Jak widać, prace idą bardzo sprawnie. To ogromna radość patrzeć, jak wizje i plany nabierają realnych kształtów. Już niedługo cała inwestycja dobiegnie końca, znacząco wpływając na układ komunikacyjny w tej części regionu. Jej powstanie jest doskonałym przykładem myślenia aglomeracyjnego, które przynosi konkretne rezultaty – wskazuje Jan Grabkowski, starosta poznański.

Poza bezkolizyjnym przejazdem pod torami powstaje także pętla autobusowa zintegrowana z przystankiem kolejowym Poznań Junikowo oraz parkingiem typu Park&Ride. – Do zakończenia realizacji budowy węzła transportowego Grunwaldzka jeszcze sporo prac do wykonania, jednak przedterminowe udostępnienie mieszkańcom bezkolizyjnego przejazdu pod torami kolejowymi czyni mnie człowiekiem szczęśliwym. Walka o to trwała przez długie lata, była stresująca, ale determinacja i wreszcie współpraca ze Starostą i Prezydentem przyniosła sukces. Cieszę się bardzo i dziękuję wszystkim za wszelką pomoc i współpracę. Niech służy jak najlepiej naszym mieszkańcom i wszystkim użytkownikom – mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

– Uruchomienie przejazdu w stronę Poznania jest możliwe dzięki postępowi prac na ul. Wołczyńskiej oraz w rejonie jej skrzyżowania z ul. Grunwaldzką, a także dzięki zakończeniu zasadniczych robót na ul. Grunwaldzkiej od ul. Wołczyńskiej w kierunku Plewisk. Wykonawca będzie kontynuował prace nad docelowym układem drogowym, dlatego należy liczyć się z kolejnymi zmianami w organizacji ruchu w rejonie inwestycji – zapowiada Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Transport Publiczny

Opublikowano: 10 lipca 2023