Edukacja
Wiedza przydatna w życiu

Aż 48 uczniów wzięło udział w etapie powiatowym XIX edycji Wojewódzkiej Olimpiady Konsumenckiej. – To rekordowa liczba uczestników, co może wskazywać, że zainteresowanie tematem rośnie – mówił Marek Radwański, Powiatowy Rzecznik Konsumentów.
Podstawowym celem konkursu jest propagowanie wiedzy konsumenckiej. – To wiedza bardzo praktyczna, przydatna w codziennym życiu. Chcemy, aby młodzież była świadoma swoich praw i obowiązków. Czego dotyczyły pytania? Wielu dziedzin. W obecnych czasach w zakres wiedzy konsumenckiej wchodzą już także informacje na temat kredytów i pożyczek czy też umów zawieranych przez internet. To już bardziej skomplikowane niż tylko reklamowanie butów – stwierdził. – Edukacja to nie tylko opanowanie wiedzy podręcznikowej, ale także przygotowanie młodych ludzi do codziennego życia. I ten konkurs temu właśnie służy. Brawa dla młodzieży, że nie wystraszyli się tematu – dodała Elżbieta Nawrocka, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu.
Do tegorocznego etapu powiatowego przystąpili uczniowie z dziewięciu szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat poznańskich. Najlepszy okazał się Grzegorz Baszczyński z Zespołu Szkół w Bolechowie. – Na co dzień uczę się w klasie o profilu technik logistyk. Do udziału w konkursie zachęciła mnie nauczycielka, pani Agata Maszkowska. Sam test, a startuję w Olimpiadzie po raz trzeci, był najbardziej podchwytliwy z wszystkich dotychczasowych – mówił zwycięzca. Drugie miejsce zajęła Zofia Rutkowska z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, trzecia była Martyna Frąckowiak z Zespołu Szkół w Bolechowie, a czwarta Daria Fechner z Zespołu Szkół w Kórniku. Do ustalenia tej kolejności potrzebna była dogrywka. Cała czwórka już wkrótce wystartuje w etapie wojewódzkim.