MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Wrz 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

20 lat powiatu poznańskiego

Wielka zabawa w pianie w Bolechowie (14.09.2019)

Powiat poznański świętuje swoje dwudziestolecie. W sobotę, 14 września na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie odbył się festyn rodzinny „Bezpieczni w powiecie poznańskim”. Jego głównymi atrakcjami była kąpiel w pianie strażackiej, koncert zespołu Boys oraz pokazy przygotowane przez strażaków.

Miejsce festynu wybrano nieprzypadkowo – strażnica powstała dzięki finansowemu wsparciu powiatu. Tu też znajduje się siedziba zespołu ratunkowego i zapasowe miejsce zarządzania starosty na wypadek sytuacji kryzysowej. I tu właśnie tłumnie przybyli mieszkańcy powiatu poznańskiego, by poznawać w czasie wspólnej zabawy służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

– Już szósty raz z rzędu spotykamy się na pikniku „Bezpieczni w powiecie poznańskim” – mówił, witając wszystkich Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego. – Teraz podsumowujemy także dwudziestolecie naszego istnienia, a ten okres pokazuje bardzo dobrze, że reformy które wprowadził rząd Jerzego Buzka są wspaniałe. Przyczyniły się do powstania sprawnej, gospodarnej jednostki samorządowej, skutecznie pozyskującej środki finansowe także ze źródeł unijnych i mającej służby państwowe i ochotnicze na wysokim poziomie: silne, dobrze wyposażone, dobrze wyszkolone i gwarantujące wszystkim mieszkańcom bezpieczeństwo.

Takie dary otrzymały Ochotnicze Straże Pożarne z Buku, Czerwonaka, Dopiewa, Zakrzewa, Gowarzewa, Kleszczewa, Plewisk, Brzeźna (gm. Kostrzyn), Kostrzyna Wlkp., Kamionek, Kórnika, Lubonia, Pecnej (gm. Mosina), Mosiny, Murowanej Gośliny, Biskupic (gm. Pobiedziska), Pobiedzisk, Puszczykowa, Napachania, Rokietnicy, Strykowa, Golęczewa, Swarzędza, Kobylnicy i Tarnowa Podgórnego. Jak mówi Daniel Błaszczyk, wiceprezes OSP Gowarzewo, największą nagrodą w ich pracy jest uznanie i szacunek ze strony ludzi: mieszkańców, a także osób, którym udzielana jest pomoc w wypadkach, czy innych zdarzeniach losowych, ale zastrzyk sprzętowy jest zawsze przydatny – zwiększa bowiem skuteczność działania strażaków.

– Mamy coraz lepsze warunki pracy, coraz lepszy sprzęt, możemy skutecznie nieść pomoc – podkreśla bryg. Jan Michalak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. – Dzięki takiej pomocy zwiększamy potencjał ratowniczy druhów ochotników i jednostek PSP – dla dobra mieszkańców. Warto przypomnieć, że w latach 2000-2018 powiat poznański przekazał środki finansowe na rzecz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, w wysokości ponad 9,1 mln zł, a w bieżącym roku zabezpieczono środki w wysokości 1,2 mln zł. Co w całym 20-leciu funkcjonowania powiatu poznańskiego daje kwotę 10,3 mln zł!

Mieszkańcy brali udział w konkursach, pokazach i prezentacjach możliwości strażaków, policjantów i strażników granicznych. Ania z synem Michałem przyjechała z Poznania do Bolechowa, by z bliska zobaczyć samochody strażackie – chłopiec chciał wejść do kabiny, usiąść za kierownicą i poczuć się jak strażak. Podobnie Kamila Sudzik z synem Kacprem – podobały im się prezentacje sprzętu strażackiego, a także – kąpiel w pianie, którą jak co roku dla dzieci przygotowali strażacy.

Wielu gości mogło też dotknąć „miliona złotych” – tak bowiem z racji swojej wartości był przedstawiony robot pirotechniczny straży granicznej – zdalnie sterowane urządzenie zdolne do podniesienia i przewiezienia w bezpieczne miejsce niebezpiecznych lub uznanych za takie ładunków. Pokazy psów policyjnych, występ Orkiestry Dętej z Chludowa, postacie z Gwiezdnych Wojen, koncert zespołu Boys, znakomita gastronomia i obiekty zabaw dla dzieci dopełniły znakomitą atmosferę festynu.

Głos Wielkopolski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 września 2019