Bieganie w Swarzędzu

Za nami piąta edycja biegu 10 km Szpot Swarzędz. W imprezie wystartowało blisko cztery tysiące biegaczy. Na trasie można było zobaczyć zawodników w różnym wieku. Nie zabrakło nawet osób po 70-tce. – To co nas najbardziej cieszy, to liczny udział mieszkańców Wielkopolski, a szczególnie powiatu poznańskiego, bo to właśnie głównie dla nich organizujemy nasz bieg – mówi Ireneusz Szpot, pomysłodawca imprezy.

Przed biegiem głównym odbył się big VIP-ów. Nie zabrakło w nim starosty poznańskiego. – Uwielbiam biegać, ale w pewnym wieku nie można już przesadzać z dystansami. Zwłaszcza, że mój kręgosłup lubi czasami o sobie przypomnieć. Tutaj jednak mamy do przebiegnięcia zaledwie 300 metrów, więc nie było najmniejszych problemów z dobiegnięciem do mety w dobrej kondycji – śmiał się Jan Grabkowski.

Starosta poznański kibicował też pozostałym uczestnikom biegu. – Lubię takie imprezy, zwłaszcza jeśli są dobrze przygotowane i nie burzą ładu innym użytkownikom dróg. A to także jest bardzo istotne. W Swarzędzu nie ma z tym problemów. Ta impreza ma zresztą już swoją tradycję i gromadzi tysiące fanów biegania. Takie inicjatywy trzeba więc wspierać, bo jak to się mówi „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – dodał Jan Grabkowski.

10-kilomentrową trasę najszybciej pokonał pochodzący z Gostynia Adam Nowicki, który na co dzień reprezentuje klub ze Szczecina. Za jego plecami finiszowali Arkadiusz Gardzielewski ze Śląska Wrocław oraz Michajło Iweruk z Ukrainy. Zwycięzca przebiegł trasę w nieco ponad pół godziny. Wśród kobiet najlepsza okazała się Agnieszka Mierzejewska z Wolbórza.

Bieg ukończyło 3 450 zawodników, co czyni kolejny rok z rzędu swarzędzką 10-tkę jednym z największych biegów ulicznych w Wielkopolsce. W klasyfikacji Najlepsza Swarzędzanka i Najlepszy Swarzędzanin puchary ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Mariana Szkudlarka odebrali Katarzyna Golda-Wojtkowiak oraz Radosław Pluciński.

Po dorosłych murawę i bieżnię stadionu miejskiego opanowali uczestnicy biegów dziecięcych. W rozegranych czterech biegach rywalizowało niemal 400 być może przyszłych maratończyków w wieku od 5 do 12 lat (fot. poniżej Jerzy Kot). Najlepsi w biegach dziecięcych zostali udekorowani medalami razem z najlepszymi  zawodniczkami i zawodnikami w biegu głównym.

_DSC0273

Uczestnicy 10 km Szpot Swarzędz finiszowali na miejskim stadionie. Tam też przygotowano dla wszystkich sporo atrakcji. Po dekoracji najlepszych, zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w innych kategoriach, na scenie amfiteatru miała miejsce aukcja przedmiotów, z której całkowity dochód zostanie przekazany na dalsze leczenie walczącej od ponad czterech lat z nowotworem złośliwym 7-letniej Nikoli Kubiak.

Opublikowano: 8 maja 2016