Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Wielkie bieganie w Swarzędzu

Blisko dwa i pół  tysiąca biegaczek i biegaczy wystartowało w niedzielę, 14 maja w szóstej edycji Biegu 10 km Szpot Swarzędz, jednej z największych ulicznych imprez na tym dystansie w Wielkopolsce. Na trasie rywalizowali zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Obok siebie biegli olimpijczycy, jak i panie po… 80-tce.

Wśród tych pierwszych byli triumfatorka maratonów w Londynie i Warszawie Małgorzata Sobańska czy też specjalizujący się w biegu z przeszkodami Tomasz Szymkowiak. Na trasie nie zabrakło także burmistrza Swarzędza Mariana Szkudlarka oraz pomysłodawcy imprezy Ireneusza Szpota.

– W tym roku trasa została nieco zmodyfikowana. Dzięki temu wielu zawodników mogło poprawić swoje rekordy życiowe. Specjalnie dla nich ustawiliśmy na mecie wielki dzwon. Każdy, kto uzyskał najlepszy wynik mógł w niego uderzyć – mówi Ireneusz Szpot, prezes zarządu firmy Szpot.

Po raz pierwszy też finisz usytuowano pod trybuną główną na stadionie. – To kolejna z tegorocznych nowości. Staramy się wsłuchiwać w opinie biegaczy oraz kibiców i tak przygotowywać trasę, a także inne atrakcje, by było to prawdziwe święto zarówno dla gości, jak i wszystkich mieszkańców miasta i gminy – dodał Ireneusz Szpot.

W rywalizacji mężczyzn wygrał Kamil Jastrzębski z Kraśnika, który przebiegł trasę w nieco ponad pół godziny. Drugi był Boniface Wambua z Kenii, a trzeci wspomniany już Tomasz Szymkowiak z Wrześni. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Olga Ochal z Bydgoszczy przed Moniką Kaczmarek z Łodzi i Patrycją Talar z Pobiedzisk. Ufundowane m.in. przez powiat poznański puchary w imieniu starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego wręczał Radny Powiatu Poznańskiego Paweł Bocian.

Tuż przed startem do biegu głównego na krótkiej, 200-metrowej trasie pojawili się także goście specjalni, czyli VIP-y. Tradycyjnie bieg miał też mocny akcent pozasportowy, bowiem od lat organizatorzy pomagają w walce z nowotworem złośliwym 9-letniej Nikoli Kubiak ze Swarzędza.

Dzień przed biegiem na 10 km w Swarzędzu otwarto zmodernizowany stadion, na którym odbyły się I Igrzyska Dzieci i Młodzieży. O tym wydarzeniu można przeczytać TUTAJ.

Opublikowano: 14 maja 2017