MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Wiemy, kiedy pojadą pierwsi pasażerowie

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 18 listopada 2017

Już w 2018 roku pojedziemy pierwszymi liniami Kolei Metropolitalnej. Realizacja całego projektu ma zakończyć się w 2021 r. Poznańska Kolej Metropolitalna zakłada stworzenie siatki częstych połączeń kolejowych pomiędzy stolicą Wielkopolski i miejscowościami oddalonymi od niej o około 50 kilometrów. Celem przedsięwzięcia jest m.in. zwiększenie komfortu podróży i zmniejszenie ruchu samochodowego w obrębie Poznania. Już wiadomo, że początkowo uruchomione zostaną połączenia do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego. Nastąpi to w pierwszej połowie 2018 roku.

– Ideę Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zamierzamy wdrażać sukcesywnie. Już w marcu, a najpóźniej czerwcu 2018 roku chcemy uruchomić 23 pary dodatkowych pociągów na czterech liniach – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Jak tłumaczy, wymienione linie wybrano nieprzypadkowo. Ich trasy przeszły już modernizację i są gotowe do użytku. Na razie wykorzystywany będzie już istniejący tabor i infrastruktura. Niektóre stacje kolejowe wymagają jednak modernizacji.

W kolejnym etapie, na lata 2019-2021, zaplanowano linie do Rogoźna, Wrześni, Kościana, Szamotuł i Gniezna (będą one oddawane do użytku w takiej właśnie kolejności). Trasy PKM obsługiwać będę Koleje Wielkopolskie. W godzinach szczytu pociągi będą kursować z częstotliwością co 30 minut, a poza nimi – co godzinę. Jeśli chodzi o cenę biletów, obowiązywać będzie aktualna taryfa. PKM to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

– Osiągnęliśmy dziś sukces, co pokazuje, że samorządy dojrzały do partnerstwa. Wszystkim nam zależy przede wszystkim na tym, by dać naszym mieszkańcom możliwość godnej alternatywy przemieszczania się w ramach miejskiego obszaru funkcjonalnego Poznania – tłumaczy starosta poznański Jan Grabkowski.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 listopada 2017