Wkrótce powstanie MeSIP (23.03.2021)

logo Ten

Pozwoli sprawdzić aktualne granice działek, zaplanować wycieczkę na terenach samorządów Stowarzyszenia Metropolii Poznań. Co ważne, będzie ogólnodostępny i bezpłatny, bo powstanie dzięki unijnemu dofinansowaniu.

22 marca umowę o dofinansowanie projektu “Budowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej (MeSIP) dla Metropolii Poznań” w wysokości 14 mln zł podpisali Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. Podpisane odbyło się online, a w spotkaniu wziął udział także Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

MeSIP będzie obejmować tereny jednostek samorządu terytorialnego Stowarzyszenia Metropolii Poznań, czyli: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Powiat Poznański, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem i Tarnowo Podgórne.

Dzięki systemowi zainteresowani będą mogli szybko znaleźć aktualne informacje dotyczące terenów metropolii Poznań: od sprawdzenia granic działki poprzez zaplanowanie wycieczki aż po planowanie inwestycji. Dane zawarte w MeSIP będą przydatne w codziennej pracy także urzędnikom.

– MeSIP to ogromna baza dla 23 gmin, przydatna przy zarządzaniu informacjami dotyczącymi gospodarki przestrzennej – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Narzędzie to pomoże usprawnić wiele procesów, w szczególności tych dotyczących obsługi infrastruktury technicznej, komunikacji i transportu, zarządzania mieniem komunalnym, ochrony środowiska czy zabytków. Tego typu działania integracyjne powinny, tak jak w tym przypadku, wykraczać poza granice administracyjne poszczególnych gmin. Dotyczy to przede wszystkim planowania przestrzennego, systemu dróg oraz ochrony klinów zieleni.

Dane do MeSIP będą pochodziły z zasobów Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego Powiatu Poznańskiego, Poznania oraz pozostałych gmin. W Poznaniu za projekt odpowiada Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, który modernizuje istniejący obecnie System Informacji Przestrzennej Miasta Poznania, a także zapewnia wsparcie merytoryczne partnera wiodącego w realizacji projektu poprzez dostarczanie praktycznej i technicznej wiedzy, w szczególności w zakresie opracowań fotogrametrycznych, budowy modelu 3D oraz rozwiązań i technologii GIS/SIP.

Całkowity koszt projektu “Budowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej (MeSIP) dla Metropolii Poznań” to blisko 17 mln zł, z czego 14 mln pochodzi z funduszy unijnych.

TenPoznan.pl

Opublikowano: 23 marca 2021