Rewitalizacja linii kolejowej

Metropolia Poznań, której członkiem jest również Śrem, w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. To przekłada się na zwiększenie ruchu samochodowego i ogromne obciążenie dróg dojazdowych, także od strony Śremu. Stąd pomysł by skierować ruch na tory i reaktywować linię kolejową.

2 października tego roku została podpisana umowa pomiędzy Stowarzyszeniem Metropolia Poznań, Województwem Wielkopolskim oraz gminą Śrem, dotycząca zasad współfinansowania kosztów wykonania Studium Wykonalności dla realizacji zadania pn. „Rewitalizacja Linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem-Czempiń”. W imieniu Metropolii podpisy złożyli Jacek Jaśkowiak jako Prezes oraz Jan Grabkowski, Wiceprezes Zarządu. Zarząd Województwa Wielkopolskiego reprezentował Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek, a ze strony gminy Śrem umowę sygnował Adam Lewandowski, Burmistrz.

Podpisane porozumienie umożliwia podjęcie działań dotyczących przygotowania dokumentacji przedprojektowej tj. Studium Wykonalności wraz z raportem oddziaływania na środowisko i uzyskaniem decyzji środowiskowej. Zawarta umowa określa również zasady współfinansowania wykonania tego etapu prac, których koszt całkowity został oszacowany na 350 tys. złotych. Strony ustaliły następujący udział kwotowy: Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz Województwo Wielkopolskie po 150 tys. zł oraz gmina Śrem – 50 tys. zł. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie przedmiotowej dokumentacji realizowane będzie przez Biuro Stowarzyszenia Metropolii Poznań.

Autor: Katarzyna Kazmucha

Opublikowano: 3 października 2017