MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Wsparcie dla pracodawców

Dominujący rynek pracownika i odczuwalny brak rąk do pracy powoduje coraz większe trudności firm nie tylko z rekrutacją, ale też z zatrzymaniem doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów.

Dostępność kandydatów o odpowiednich kompetencjach zawodowych do pracy jest na lokalnym rynku zatrudnienia stosunkowo niewielka, poziom fluktuacji pracowniczej zaś wysoki. Zatrudnienie nowego pracownika to inwestycja w rozwój firmy, a koszty pracownicze są wysokie. Pracodawcy obawiają się, że poniesione koszty przyuczenia do pracy nowego pracownika nie zwrócą się, a przeszkolona osoba opuści firmę, gdy znajdzie alternatywną propozycję zatrudnienia. Ułatwieniem dla pracodawców może być skorzystanie z programu staży i prac interwencyjnych oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu.

Organizacja w firmie stażu finansowanego przez urząd pracy pozwala na oszczędność czasu i nakładów finansowych poniesionych na rekrutację. Urząd oferuje bezpłatne wsparcie w rekrutacji kandydata na staż. Także podczas trwania stażu pracodawca nie ponosi żadnych kosztów finansowych. Bezrobotny wykonuje praktyczne obowiązki na stanowisku pracy, za co otrzymuje stypendium wypłacane przez urząd pracy. – Korzyści wypływających z organizacji stażu jest więcej – podkreśla Maria Sowińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.

– Staż umożliwia przyuczenie do pracy osoby ściśle pod potrzeby firmy. W konsekwencji pozwala to na zatrudnienie zmotywowanego, wykwalifikowanego pracownika identyfikującego się z firmą, posiadającego znajomość organizacji pracy na stanowisku, którą nabył podczas trwania stażu, i gotowego do podejmowania nowych wyzwań. Poza tym staż stwarza dla firmy możliwość oceny w praktyce poziomu kompetencji pracownika – umiejętności przyswajania wiedzy, zdolności interpersonalnych, umiejętności pracy w zespole, czyli kompetencji, które trudno ocenić podczas rozmowy kwalifikacyjnej – dodaje.

Obecnie Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu finansuje 5-ciomiesięczne staże z deklaracją zatrudnienia po stażu na okres min. 3 miesięcy. Dla wielu przedsiębiorców wysokie koszty zatrudnienia pracowników są największym problemem i ograniczają rozwój firm. Szansą na obniżenie kosztów zatrudnienia nowo przyjętego pracownika jest skorzystanie z prac interwencyjnych. W ramach tych prac pracodawca zatrudnia bezrobotnego skierowanego przez urząd pracy na podstawie umowy o pracę, w wyniku umowy zawartej pomiędzy pracodawcą a powiatowym urzędem pracy. Podobnie jak przy realizacji staży, urząd pracy zapewnia pracodawcy bezpłatne wsparcie w procesie rekrutacji kandydata do pracy.

W zamian pracodawca może liczyć na refundację części kosztów zatrudnienia, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne. Prace interwencyjne można zorganizować na dowolnym stanowisku pracy, zarówno w pracach fizycznych, jak i umysłowych. Zarobki są ustalane między pracodawcą i pracownikiem i nie mają wpływu na poziom refundacji z PUP, przy czym pracownik powinien zarobić przynajmniej wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku poznański urząd pracy finansuje realizację 3-miesięcznych prac interwencyjnych. Wymagany okres utrzymania zatrudnienia po okresie refundacji wynosi minimum trzy miesiące.

Staże i prace interwencyjne współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Do pracodawców mogą zostać skierowane osoby bezrobotne po 30 roku życia, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu, należące do co najmniej dwóch z poniższych grup: osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych (z wykształceniem co najwyżej średnim), osoby w wieku 50 lat i więcej, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne (tzn. jednocześnie: pozostające bez pracy nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy, aktywnie poszukujące pracy, gotowe do podjęcia zatrudnienia).

Autor: Agnieszka Kownacka

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 lipca 2018