MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< lip 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Dary dotarły do Ukrainy

6przekazanie darów na ukrainę

Jak poinformowali przedstawiciele z Ukrainy, którzy gościli w powiecie poznańskim, blisko 12 ton darów dotarło bezpiecznie na miejsce. Pomoc humanitarna trafi do mieszkańców Rejonu Obuchowskiego oraz osób wewnętrznie przesiedlonym, dotkniętych okupacją, które znalazły schronienie we wspólnocie Feodosijiwskej. Powiat poznański przekazał zakupioną żywność długoterminową i środki w tym m.in. mąkę, cukier, makarony, konserwy, kosmetyki i chemię gospodarczą. Wartość tej pomocy wyniosła blisko 130.000 złotych. Aleksander Homon, Głowa Rejonu Obuchowskiego, złożył podziękowania w poniższym nagraniu.

 

Wsparcie i współpraca

Blisko 12 ton pomocy i list intencyjny. 5-osobowa delegacja z Rejonu Obuchowskiego w Ukrainie przyjęła zaproszenie Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego i przez kilka dni przebywała w powiecie poznańskim oraz w Poznaniu.

– To olbrzymia radość gościć ukraińskich samorządowców, którzy niestety doświadczają piekła wojennego. Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami, organizując dla nich pomoc. Ale nie tylko chcemy w tych trudnych czasach udzielać wsparcia. Mając doskonałe dotychczasowe doświadczenia, planujemy nawiązać współpracę z Rejonem Obuchowskim. Nowe projekty tworzone na solidnych podstawach dają nadzieję na pomyślny rozwój – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański, który w tej sprawie podpisał list intencyjny.

Jak podkreślali ukraińscy samorządowcy, Polska okazała najwięcej serca ich rodakom w tym trudnym czasie. – Nasz kraj przeszedł reformę administracyjną. Partnerski samorząd powiatu poznańskiego stał się częścią Rejonu Obuchowskiego. Dlatego bardzo nam zależy na dalszych kontaktach – mówił Mykoła Pyanchuk, przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskej z Rejonu Obuchowskiego. – Trudno wyrazić wdzięczność za okazane serce. Wierzymy, że po wygranej wojnie nasze kontakty będą opierać się o konkretne działania i wymianę doświadczeń w różnych dziedzinach życia – dodał.

Przedstawiciele Rejonu Obuchowskiego i władz powiatu poznańskiego 23 maja spotkali się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, aby podpisać list intencyjny dotyczący współpracy obu samorządów. Celem wizyty było także udzielenie pomocy humanitarnej mieszkańcom Rejonu Obuchowskiego oraz osobom wewnętrznie przesiedlonym, dotkniętym okupacją, które znalazły schronienie we wspólnocie Feodosijiwskej. Delegacja będzie transportować dary do Kijowa. Powiat poznański przekazał zakupioną żywność długoterminową i środki czystości o łącznej wadze około 12 ton, w tym m.in. mąkę, cukier, makarony, konserwy, kosmetyki i chemię gospodarczą. Wartość tej pomocy wyniosła blisko 130.000 złotych.

Delegacja zapoznała się również z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem obywateli, sposobami zapobiegania awariom czy eliminowania ich skutków oraz z rozwiązaniami stosowanymi w polskim systemie opieki i ochrony zdrowia. W trakcie pobytu zaznajomili się również z pracą JRG nr 7 przy ul. Bobrzańskiej w Poznaniu, obsługującą m.in. mieszkańców powiatu poznańskiego. Rejon Obuchowski jest zlokalizowany pod Kijowem, w miejscu Rejonu Kijowsko-Światoszyńskiego, który przestał istnieć w wyniku reformy administracyjnej w 2021 roku. Obecnie 1/3 powierzchni Rejonu Obuchowskiego to część terenów dawniejszego partnerskiego rejonu.

Delegacja ukraińska przyjechała w składzie:
– Mykoła Pyanchuk – przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskej (przewodniczący delegacji),
– Oleksandr Horin – wiceprzewodniczący Rady Wsi Feodosijiwskej ds. działalności organów wykonawczych rady,
– Lia Kornienko – szefowa Sektora Działalności Informacyjnej i Komunikacji Publicznej Obwodowej Administracji Państwowej Obwodu Kijowskiego (Główny Koordynator Obuchowskiej Komendy Humanitarnej Obwodowej Administracji Wojskowej),
– Sergey Levchenko – zastępca Kijowskiej Rady Obwodowej VIII kadencji, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów,
– Daria Zhavrida – przewodnicząca Komitetu Ekologicznego Rady Publicznej Kijowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, doradca ds. Polityki Ekologicznej Przewodniczącego Obuchowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Obwodu Kijowskiego.

Ze strony władz powiatu w spotkaniu uczestniczyli:
– Jan Grabkowski, starosta poznański,
– Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański,
– Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu,
– Piotr Zalewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu,
– Magdalena Buczkowska, sekretarz Powiatu w Poznaniu,
– Renata Ciurlik, skarbnik Powiatu w Poznaniu.

Autor: KWG

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 maja 2022