MenuMenu główne
Powiat Poznański



Edukacja

Wycieczka do elektrowni

Uczniowie klas I, II, III Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do największej na świecie elektrowni konwencjonalnej w Bełchatowie oraz do elektrowni wiatrowej zlokalizowanej na górze Kamieńsk.

Pierwszym etapem wycieczki była elektrownia Bełchatów. W ramach wprowadzenia uczniowie mogli zobaczyć film dotyczący technologii wydobycia węgla, jego transportu i całego procesem spalania, aż do etapu wytwarzania i rozsyłania energii elektrycznej. Po emisji filmu i krótkiej prelekcji uczniowie udali się na zwiedzanie elektrowni. Towarzyszył im przewodnik, a ze względów bezpieczeństwa wszyscy zostali wyposażeni w odzież ochronną.

Uczestnicy wycieczki mogli obserwować cały proces wytwarzania energii elektrycznej w jednym z 13 bloków energetycznych. Młodzież oglądała miejsce dostarczania węgla brunatnego z odkrywki, następnie obserwowała proces dostarczania go poprzez wielkie 12-tonowe młynki, do ogromnych kotłów, zawieszonych na gigantycznych linach.

Później uczniowie zapoznali się z procesem wytwarzania pary i dostarczania jej do zespołów turbogeneratorów, gdzie wytwarzany jest prąd.  Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiły gigantyczne rozmiary obiektu oraz elementów konstrukcyjnych i znajdujących się tam maszyn. Rozmiary hali, w której umieszczone są turbogeneratory są tak duże, że pracownicy poruszają się po niej na rowerach.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie dyspozytorni jednego z bloków energetycznych. To właśnie tam monitoruje się przebieg całego procesu technologicznego na podstawie danych spływających z ponad 2000 czujników. Na koniec uczniowie mogli obserwować rozdział i rozsył energii do sieci energetycznej.

Kolejnym obiektem, który mogli zwiedzić uczniowie była elektrownia wiatrowa zlokalizowana na Górze Kamieńsk. Elektrownia ta składa się z 15 turbin o mocy 2MV każda. Pod asystą ochrony w kilkuosobowych grupach można było wejść do wnętrza turbiny wiatrowej. Uczestnicy wycieczki widzieli na bieżąco wszystkie parametry pracy turbiny.

Przedstawiciel konsorcjum zarządzającego farmą wiatrową szczegółowo zapoznał uczniów z budową i zasadą działania turbin. Przedstawił również aspekty ekonomiczne przedsięwzięcia. Omówił stosunek kosztów inwestycji do bieżących zysków ze sprzedaży energii pozyskiwanej w ten sposób. Uczestniczy wycieczki ze strony praktycznej mogli obserwować mechanizmy i procesy pozyskiwania energii, które dotychczas były im znane jedynie od strony teoretycznej.

Wycieczka została zorganizowana przy współudziale Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.
Na mocy porozumienia o współpracy między Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu i Politechniką Warszawską obie instytucje przygotowują dla uczniów i słuchaczy cykl wyjazdów edukacyjnych. Następny wyjazd odbędzie się 2-3 czerwca, a jego celem będzie zapoznanie się z funkcjonowaniem elektrociepłowni Siekierki w Warszawie oraz największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu.

Tekst i zdjęcia: Sławomir Sowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 maja 2016