MenuMenu główne
Powiat Poznański



Edukacja

Wykraczać poza schematy

złota żaba

Czy zastanawialiście się nad tym, jak często zmiana jednej litery powoduje zmianę znaczenia wyrazu? Czy wiecie, że istnieją liczby nie tylko dodatnie i ujemne, ale również… wesołe? A czy uwierzycie, że istnieją płazy, które mogą dożyć trzydziestki? Przykładem takiego niezwykłego płaza jest „Złota Żaba” – swarzędzki konkurs, którego 29. edycja odbywa się w tym roku. Znają go dobrze nauczyciele języka polskiego i matematyki z dwóch województw: wielkopolskiego i lubuskiego. To konkurs, który nagradza młodych ludzi, potrafiących łączyć wyobraźnię z precyzją posługiwania się słowami i liczbami.

W sobotę, 5 marca, zjawiło się w Swarzędzu 220 tęgich głów wraz ze swoimi właścicielami – uczniami i uczennicami z Buku, Gorzowa Wielkopolskiego, Jarocina, Margonina, Murowanej Gośliny, Poznania, Trzemeszna, Wrześni, Zielonej Góry, Żelazkowa… i wielu innych miejscowości, w których mądrych nie sieją, bo oni sami rosną. Przyjechali, aby rozwiązywać zadania szczególnego rodzaju, dowodząc swoich talentów i umiejętności: logicznego i twórczego myślenia, szukania nietypowych rozwiązań, wykraczania poza schematy… Łamanie głowy może być prawdziwą przyjemnością dla osób w każdym wieku, nie tylko uczniów klas siódmych i ósmych. Spróbujcie Państwo sami, oto dwa przykładowe zadania z tegorocznej edycji.

1. Wykorzystując litery z wyrazu RÓWNOWAGA ułóż jeden wyraz ośmioliterowy, dwa siedmioliterowe, trzy sześcioliterowe, cztery pięcioliterowe, pięć czteroliterowych i sześć trzyliterowych. Uwaga: wyrazy nie muszą być w mianowniku.
2. W dzbanku i w garnku znajduje się w sumie pół litra wody. Z dzbanka przelano do garnka tyle wody, że objętość wody w garnku została podwojona. Następnie z garnka przelano do dzbanka tyle, że podwoiła się zawartość dzbanka. Po tych zabiegach w obu naczyniach było tyle samo wody. Ile wody było w każdym naczyniu na początku?

Organizator konkursu, Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, prowadzi w Swarzędzu szkołę podstawową oraz liceum z oddziałami dwujęzycznymi, znane z wysokich wyników nauczania. Autorami zadań konkursowych „Złotej Żaby” są nauczyciele tych szkół i współpracujący z nimi nauczyciele akademiccy. Więcej o konkursie: zlotazaba.pl Tegoroczną edycję „Złotej Żaby” współfinansuje m.in. powiat poznański. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się w Swarzędzu 2 kwietnia.

Autor: Wioletta Michałek
Zdjęcia: Dagmara Trzebińska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 marca 2022