MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Wynik przewyższył oczekiwania

finał wośp

“Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych” – pod takim hasłem, w niedzielę, 28 stycznia odbył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przed 23.30, kiedy oficjalnie zamknięto imprezę, deklarowana kwota wyniosła 175 426 813 złotych. – Atmosfera podczas całego wydarzenia była niepowtarzalna. A wynik, jaki udało nam się wspólnie osiągnąć przewyższył nasze najśmielsze oczekiwania! – czytamy na stronie Orkiestry.

Dodajmy, że kwestowano nie tylko w Polsce, ale niemal w każdym zakątku świata. W charytatywne akcje zaangażowało się ponad 1600 sztabów, w tym 101 poza granicami kraju. Nie inaczej było w naszym regionie, bo do tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia, tak jak w poprzednich latach, włączyły się wszystkie, siedemnaście gmin powiatu poznańskiego. Niektóre imprezy przez nie organizowane odbiły się szerokim echem w kraju.

Tak było choćby w przypadku podwodnego meczu szachowego drużyn KS Korona Zakrzewo i MUKS Wieża Kórnicka Kórnik, który odbył się w Tarnowie Podgórnym. Warto podkreślić, że był to pierwszy w Polsce drużynowy mecz w szachach pod wodą. Obie ekipy wystawiły do rywalizacji pięcioosobowe składy. Ciekawych inicjatyw nie zabrakło także w innych miejscowościach powiatu poznańskiego. Wszędzie odbywały się koncerty, licytacje, czy imprezy sportowe.

Nie inaczej było w kraju. Tegorocznemu Wielkiemu Finałowi tradycyjnie już towarzyszył bieg „Policz się z cukrzycą”. Jego uczestnicy pokonali w Warszawie pięciokilometrową trasę. Cały dochód z biegu zostanie przeznaczony na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą. WOŚP to jednak przede wszystkim licytacje i zbiórki pieniędzy. Podczas tej wczorajszej rekord padł w Krakowie, gdzie do puszki jednorazowo wrzucono sto tysięcy złotych.

Już wiadomo, że hojnym darczyńcą okazał się przebrany za staruszka znany youtuber. Ponad milion złotych jedna z firm zapłaciła także za złote serduszko. Na co te oraz pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone? – Skupimy się przede wszystkim na zakupie sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce istnieje 64 takich jednostek – poinformowała Fundacja WOŚP.

finał wośpfot. WOŚP Facebook

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 stycznia 2024