MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Z Bolechowa do Wenecji

W ostatnich tygodniach firma Solaris z Bolechowa w powiecie poznańskim pozyskała kilka bardzo znaczących zamówień na rynku włoskim. Jednym z nich jest duży kontrakt na dostawy autobusów wodorowych do Wenecji. Przewoźnik Azienda Veneziana della Mobilita zamówił aż 90 autobusów wodorowych, w tym 75 w wersji 12-metrowej i 15 w wersji przegubowej. Kontrakt zakłada także tzw. opcję zwiększenia zamówienia.

Wenecja to kolejne włoskie miasto, które stawia na rozwój bezemisyjnej mobilności, nie tylko poprzez zakup autobusów bateryjnych, ale także wodorowych. Zgodnie z umową pojazdy będą dostarczane do Wenecji sukcesywnie, począwszy od listopada 2025 roku. Dostawy zakończą się w pierwszych tygodniach 2026 roku. Warto przypomnieć, że w Wenecji i okolicach kursuje już 30 bateryjnych Solarisów Urbino 12 electric oraz 4 wodorowe Urbino 12 hydrogen.

Autobusy Solaris Urbino hydrogen to pojazdy całkowicie bezemisyjne, w których źródłem napędu jest wodór przekształcany w energię elektryczną. Jedną z zalet pojazdów wodorowych oprócz bezemisyjnej i bardzo cichej pracy napędu, jest duży zasięg na jednym tankowaniu. Zgodnie z kontraktem zamówienie może zostać rozszerzone o tak zwaną opcję, która może oznaczać domówienie dodatkowych 13 pojazdów dwunastometrowych oraz 5 przegubowych.

W Europie nieustannie rośnie zainteresowanie bezemisyjnym rozwiązaniem bazującym na technologii wodorowej. Firma Solaris jest europejskim liderem w tym segmencie. Dostawy i zawarte umowy objęły łącznie już ponad 300 autobusów wodorowych.

Źródło: Solaris

podpisanie umowy solaris

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 września 2023