Beniaminek gotowy na I ligę

Tenisistki stołowe LKTS Luveny Luboń przygotowują się do rozpoczynających się za nieco ponad miesiąc rozgrywek I ligi. – Jesteśmy jedynym zespołem z Wielkopolski występującym na szczeblu centralnym, więc musimy bronić honoru całego regionu – mówi trener Piotr Ciszak. Po niedawnym awansie do I ligi drużyna z powiatu poznańskiego pozyskała nową zawodniczkę. – Mamy bardzo młody zespół, a różnica między I oraz II ligą jest bardzo wyraźna. Potrzebowaliśmy zatem wzmocnień. Dlatego doszła do nas Paulina Nowacka – dodaje szkoleniowiec.

Nowa reprezentantka LKTS Luveny poprzednie sezony spędziła w barwach Stelli Niechan Gniezno. Dla tego klubu zdobyła, pierwszy w historii, medal mistrzostw Polski, sięgając po brązowy krążek w deblu. – Jako ciekawostkę mogę dodać, że to także najmłodsza w historii zdobywczyni ligowego punktu w ekstraklasie. Wywalczyła go mając zaledwie 11 lat! Ona jednak bardzo szybko rozpoczęła swoją przygodę z tym sportem, ponieważ jej mama była znakomitą zawodniczką, mistrzynią kraju – opowiada Piotr Ciszak.

– Paulina na co dzień mieszka we Wrocławiu i to właśnie tam będzie trenowała. Do nas będzie dojeżdżać tylko na mecze. O jej formę nie musimy się jednak obawiać, bo to profesjonalistka w każdym calu i na pewno będziemy mogli na nią liczyć – dodaje szkoleniowiec. Nowa reprezentantka klubu z Lubonia będzie grała na pierwszym stole, z najmocniejszymi rywalkami. Podobnie jak 18-letnia Anita Chudy. – To będzie dla niej trudny sezon, bo będzie musiała stawić czoła bardziej renomowanym rywalkom. Mocno w nią jednak wierzymy – mówi trener.

Paulina Nowacka (fot. sportgniezno.pl)

Skład uzupełniają m.in. 15-letnia Zuzanna Sułek czy też o dwa lata starsza Maja Zielińska. – Będziemy jedną z najmłodszych drużyn w całej lidze. W szerokiej kadrze, którą zatwierdził już Polski Związek Tenisa Stołowego, mamy również nieco starszą Joannę Spychałę. Ona jednak w lipcu urodziła dziecko i na razie nie możemy na nią liczyć. Zakładamy jednak, że w drugiej części sezonu będzie już mocnym punktem zespołu. Do tego dochodzi cała grupa młodszych zawodniczek – wylicza trener beniaminka I ligi.

LKTS Luvena trafiła do grupy północnej rozgrywek, gdzie występować będzie dziesięć drużyn. Oprócz ekipy z powiatu poznańskiego będą to jeszcze: UKS Chrobry Międzyzdroje, LUKS Agro-Sieć Chełmno, UKS Dojlidy Białystok, KU AZS PWSIP Metal-Technik Łomża, GLKS Nadarzyn II, MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka, IKTS Noteć Inowrocław, MKS Jedynka Łódź oraz KS Galaxy Białystok. Jak na tym tle prezentuje się zespół z Lubonia? – Naszym celem będzie walka o utrzymanie. Najlepiej bez rozgrywania spotkań barażowych – zapowiada trener.

To by oznaczało, że jego podopieczne musiałby zająć siódme, ostanie bezpieczne miejsce w tabeli. Najgorszy zespół automatycznie zostanie zdegradowany, a drużyny z miejsc 8-9 zagrają we wspomnianych barażach. – Na papierze powinniśmy rywalizować z takimi drużynami jak Galaxy, Noteć czy Jedynka. Ta ostatnia ekipa wydaje się być kadrowo najsłabsza. Tak się składa, że w pierwszej rundzie zagramy z tymi rywalami w bardzo krótkim odstępie czasu i to wtedy musimy być w najwyższej formie, by zdobyć jak najwięcej punktów – twierdzi szkoleniowiec.

LKTS Luvena po awansie do I ligi (fot. Agnieszka Zielińksa LKTS)

– Pozostałe zespoły prezentują się bardzo solidnie. W ich składach są zawodniczki mające już za sobą występy w ekstraklasie. Azjatek w tej lidze nie ma, ale niektóre drużyny mają w kadrach Białorusinki – zdradza Piotr Ciszak. Wyższa liga powoduje, że rosną koszty utrzymania drużyna. – Pieniądze są potrzebne na dalekie wyjazdy, opłaty sędziów, sprzęt czy też diety. Budżet musi być zatem większy – dodaje szkoleniowiec. Beniaminek z Lubonia swoje mecze rozgrywać będzie w sali Luveny. – Już wiemy, że ligowa inauguracja odbędzie się 8 września. Zagramy wtedy u siebie z Chrobrym – zdradza. Nieco wcześniej, bo już 10 sierpnia w Luboniu rozpocznie się zgrupowanie kadry Wielkopolski, gdzie oczywiście trenować będą wszystkie zawodniczki LKTS.

Skład LKTS Luveny Luboń na rozgrywki I ligi w sezonie 2018/19
Anita CHUDY (ur. 2000)
Wiktoria FRELICH (ur. 2003)
Julia GŁADYSZ (ur. 2005)