MenuMenu główne
Powiat Poznański



Edukacja

Zanurzyli się w dźwięku

słuchowisko w owińskach

Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach mieli okazję wysłuchać dwóch słuchowisk. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że były to słuchowiska wyjątkowe, przeprowadzone w technologii ambisonicznej.

– Na czym ona polega? To technologia dźwięku przestrzennego, 360 stopni. Najprościej byłoby to porównać do kina domowego, tyle tylko, że w tym przypadku tego dźwięku mamy zdecydowanie więcej. On otacza słuchacza ze wszystkich stron, i to dosłownie z boków, z góry, z dołu… Dzięki temu odbiorca zyskuje możliwość pełnego zanurzenia się w dźwięku. Czuje się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń – mówi Gabriela Jelonek z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, które przygotowało to nietypowe wydarzenie.

– Nasi wychowankowie mogli wysłuchać dwóch baśni: „Współczesny Kopciuszek” oraz „Żaba nie Śmieszka”. Efekt był niesamowity – przyznaje Marek Jakubowski, pedagog z Ośrodka w Owińskach. – Chętnie w takich projektach bierzemy udział, ponieważ dźwięk przestrzenny jest ważnym elementem w rehabilitacji, wczesnej edukacji oraz podstawowej komunikacji osób niewidomych i słabowidzących z otaczającym ich światem. Imitacje dźwiękowe autentycznych przestrzeni są podstawowym sposobem i pierwszym etapem pomocy w nauce orientacji w przestrzeni – dodaje.

Oprócz aspektów czysto użytkowych, dźwięk to również medium dające rozrywkę. Nie bez powodu zresztą słuchowiska w technologii ambisonicznej nazywane są „Netflixem dla niewidomych”. – Technologia ambisoniczna jest również bardzo popularna w udźwiękowieniu gier komputerowych czy prezentowaniu wydarzeń online. W trakcie pandemii była bardzo często wykorzystywana, aby dać widzom i słuchaczom zamkniętym w domach poczucie uczestniczenia w meczach czy w koncertach – przypomina Gabriela Jelonek.

 Podobnie było w przypadku słuchowisk w Owińskach, bo tutaj także młodzi słuchacze mogli poczuć się jak siostra Kopciuszka czy też być przyjacielem żaby i pływać razem z nią. Dodajmy, że historia Kopciuszka, dość nietypowa, bo tytułowa bohaterka musiała się odnaleźć w Poznaniu i to w czasie pandemii, została stworzona przez studentów i wykładowców z Radia Meteor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. „Żaba nie Śmieszka” to natomiast jeden z projektów Festiwalu Słuchowisk 2021, które powstało we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 marca 2022