MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Zarażają swoją pasją

Ukazanie piękna lokalnego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego, integracja mieszkańców, prowadzenie badań specjalistycznych w zakresie nauk przyrodniczych i nauk o sztuce, a także edukacja dzieci i młodzieży – tym w skrócie zajmuje się Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa Kasztelania Ostrowska.

Kasztelania Ostrowska to także historyczna kraina w Wielkopolsce, niestety nieznana szerzej wśród jej mieszkańców. Obejmuje ziemie początków Państwa Polskiego na pograniczu powiatu poznańskiego i gnieźnieńskiego. Informacji o niej dostarcza Bulla Gnieźnieńska z 1136 roku. Zrealizowane dotychczas przez Stowarzyszenie inicjatywy pokazują jak duże jest na nie zapotrzebowanie, i to nie tylko wśród uczestników projektu, ale także wśród osób chcących realizować społeczną działalność kulturalną na rzecz regionu. Działania te pokazują jak ważne jest poczucie tożsamości z miejscem zamieszkania.

DSC_0065

– Pojęcie dziedzictwa ma szeroki horyzont, który chcemy poznawać i ukazywać je innym. To z jednej strony myśl twórcza, bieg wydarzeń i dzieła będące wynikiem rozwoju społeczności – kultura oraz historia. Stanowią one często o naszej tożsamości, wyrażają indywidualność światopoglądu, a także osobistego odczuwania czasu, przestrzeni, innych ludzi… Nie jest to tylko relikt, ale wartość, z której wyrasta w kontynuacji współczesny świat, a teraźniejszość czerpie wiedzę i inspiracje – zapewniają osoby działające w Stowarzyszeniu.

A kim są odbiorcy inicjatyw Kasztelanii Ostrowskiej? Jak pokazuje realizacja projektu współfinansowanego przez powiat poznański pn. „Sztuka ziemi – działania artystyczne inspirowane dziedzictwem regionu”, to dzieci i młodzież, mieszkańcy naszego regionu. Projekt łączy w sobie elementy dwóch różnych obszarów: nauki i sztuki współczesnej. Jego celem jest pokazanie piękna otaczającego świata przyrody przez pryzmat sztuki.

– Chodzi o pokazanie, że przyroda to nie tylko pięknie kwitnące, kolorowe kwiaty. To również fascynujące relacje ekosystemów, których sami jesteśmy częścią. Warsztaty organizowane w małych miejscowościach powiatu pozwalają na poznanie nie tylko nowych technik artystycznych. Wszak to ćwiczenia praktyczne w ramach zajęć z fotografii i performansu – wyjaśniają organizatorzy.

To również okazja do przyjrzenia się pracom współczesnych artystów takich jak Karolina Żyniewicz czy Grzegorz Kowalski. Ta pierwsza zajmuje się działaniami z zakresu bio-artu oraz szeroko pojętym eksperymentem wizualnym, prowadzi laboratorium badawcze, w którym skupia się na pracy z materią organiczną, wykorzystując przy tym naturalne procesy rozkładu i obumierania. Grzegorz Kowalski jest znanym rzeźbiarzem, performerem, twórcą instalacji, pedagogiem, eseistą i krytykiem sztuki.

– Skupiamy się na kontakcie kultury z przyrodą, przyrodą regionu. Te spotkania mają rozwijać wyobraźnię, otwierać na sztukę współczesną – mówi Maciej Jędrzejczak, prezes Stowarzyszenia. To Stowarzyszenie skupia osoby różnych pasji i zawodów. Dzięki temu możliwe jest dzielenie się umiejętnościami na wielu płaszczyznach, propagowanie wiedzy o regionie i „zarażanie” pasją naukową i artystyczną.

Autor: Joanna Michalska

DSC_0061

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 października 2017