MenuMenu główne
Powiat Poznański



Dookoła powiatowego świata

Zawodowcy

Drewniana ławeczka nad brzegiem jeziora

„Murarz domy buduje. Krawiec szyje ubrania. Ale gdzieżby co uszył. Gdyby nie miał mieszkania?” – budowlańców i krawców z wiersza Juliana Tuwima znają wszyscy, gorzej z wiedzą na temat tyflologa czy zduna. Pospolity czy rzadki – każdy zawód ma swoją specyfikę, którą warto odkryć. Pora zatem na podróż szlakiem profesji wokół Poznania.

Ponad sto lat temu na terenie Lubonia powstały wielkie zakłady przemysłowe. Losy dwóch związanych z nimi grup, fabrykantów i robotników, przybliżają wycieczki Lubońskim Szlakiem Architektury Przemysłowej. Uczestnicy podobnych spacerów Swarzędzkim Szlakiem Meblowym zgłębiają tajemnice Swarzędza, miasta meblarzy, a gwoździem programu są wizyty w czynnym zakładzie stolarskim.

Meble miejskie w Swarzędzu (fot. Jakub Pindych)

Prywatne kolekcje
Ciekawych wrażeń dostarczają zbiory prywatnych kolekcjonerów. Muzeum Wag i Miar Juliusza Gustowskiego w Sadach prezentuje przegląd najróżniejszych wag i przyrządów metrologicznych. W Rogalinku działa Dawna Introligatornia, Drukarstwo i Zbiory Regionalne Alojzego Szabelskiego, gdzie można zgłębić tajniki druku i oprawy książek. Podobne miejsce powstaje w Puszczykowie, gdzie Mikołaj Rybczyński gromadzi stare maszyny drukarskie.

Miłośnicy motoryzacji czekają na uruchomienie Muzeum Sztuki Inżynierskiej Zbigniewa Koprasa w Fiałkowie. Właściciel już teraz udostępnia kolekcję zabytkowych samochodów i motocykli, opowiadając o pracy mechanika pojazdów zabytkowych. Jedną z najbardziej niezwykłych profesji przedstawia Muzeum Tyflologiczne w Owińskach, które specjalizuje się w tyflokartografii – mapach dla osób z wadami wzroku.

Traperska Osada w Bolechówku i Wioska Indiańska w Łopuchówku, to miejsca, gdzie można wcielić się w łowców futer i Czerwonoskórych. Barwne życie pisarza – podróżnika prezentuje Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Warto poznać również losy polskich misjonarzy, odwiedzając Muzeum im. Ojca Mariana Żelazka w Chludowie.

Kolekcja zabytkowych motocykli Zbigniewa Koprasa w FiałkowieKolekcja zabytkowych motocykli Zbigniewa Koprasa w Fiałkowie (fot. Adam Mendrala)

W tak pięknych okolicznościach przyrody
Adam Wodziczko zasłynął jako inicjator powstania Wielkopolskiego Parku Narodowego. Słynnego przyrodnika przedstawia wystawa w muzeum parku w Jeziorach. Pracę biologa i leśnika przybliża Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku oraz Leśna Izba Edukacyjna Puszczy Noteckiej w Dąbrówce Leśnej, a wiedzę z zakresu ogrodnictwa i dendrologii – arboreta w Kórniku i Zielonce.

Wizyta w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie to okazja, by poznać całą grupę zawodów: od rolnika przez melioranta po weterynarza. Ofertę muzeum uzupełniają jego oddziały, między innymi Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu i Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie.

Zawody z przeszłości
Szczególnie ciekawe jest spotkanie z zawodami, które miały już swoje pięć minut w historii. Park Dzieje w Murowanej Goślinie oferuje ekscytujące pokazy sokolnicze, a powozownie w Kórniku i Rogalinie pomagają zapoznać się z profesją stangreta. W tym ostatnim zrekonstruowano gabinet Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźctwie. Dużą część społeczności Śremu stanowili dawniej pracownicy Odlewni Żeliwa. Dziś o dawnych tradycjach przypomina Pomnik Odlewnika oraz wykonana na miejscu rzeźba Magdaleny Abakanowicz.

Powozownia w Muzeum Pałacu w Rogalinie (fot. Archiwum Muzeum Pałacu w Rogalinie)

Tradycje starych zawodów podtrzymuje też Kuźnia na Piaskach w Kórniku, gdzie odbywają się pokazy tego rzadko już spotykanego fachu. Obok powstał Kórnicki Wehikuł Czasu, a w nim pamiątki przypominające codzienną pracę rzemieślników: szewca, powroźnika, stolarza, zduna i fryzjera. Prawdziwą perełką tego miejsca jest ekspozycja pokazująca pracę położnych w izbie porodowej, działającej przed laty w kórnickim ratuszu.

Autor: Piotr Basiński

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 kwietnia 2020