Zimowy cykl biegów za nami

Zakończyła się czwarta edycja “Warta Challange Marathon&Half”. Finałowy bieg odbył się na dystansie maratonu i półmaratonu po jednej z najpiękniejszych tras biegowych w Polsce, wiodącej przez niezwykle atrakcyjne krajobrazowo tereny leśne gminy Suchy Las wzdłuż rzeki Warty, od pałacu Biedrusko do poznańskich Naramowic.

Przez cały zimowy cykl pięciu biegów od listopada do marca, organizowanych co roku przez Sport Challenge Fundację Wspierania Aktywności Fizycznej, towarzyszyły uczestnikom wielkie emocje, radość, mnóstwo pozytywnej energii i prawdziwa sportowa rywalizacja. W urozmaiconym, leśnym, ale też stosunkowo trudnym, pagórkowatym terenie, biegacze mieli sporo świetnej zabawy, ale było też niemało potu, trochę błota, lodu oraz spotkań z mieszkańcami lasu. Wszystkim wytrwałym uczestnikom całego cyklu, którzy podjęli wyzwanie “Warta Challange Marathon&Half”, udało się zgromadzić imponującą kolekcję wyjątkowych medali z kryształem Swarovskiego nawiązujących do zimowej aury, w postaci 5 różnych śnieżynek. Podczas wszystkich biegów losowane były liczne, atrakcyjne nagrody, które mógł zdobyć każdy uczestnik imprezy. Najcenniejsza (poza nagrodą główną) – wyjazd, pobyt i pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych maratonów na świecie, TelAviV Marathon 2019 w Izraelu, losowana była wśród finalistów i trafiła w ręce poznańskiego biegacza Marka Rutki. Kolejną atrakcją było losowanie komfortowego auta marki Jeep na weekend, którym pojedzie Michał Szczepaniak.

Podczas całego cyklu “Warta Challenge Marathon&Half” motywację zawodników zwiększali znani biegacze, zaproszeni przez organizatorów na cykl prelekcji pt. „Bieganie – moja pasja, moje życie”, wśród których znaleźli się: Agnieszka Janasiak – czołowa polska maratonka, wicemistrzyni kraju, instruktorka fitness oraz trenerka biegania, zwyciężczyni Wings for Life 2016, Patrycja Bereznowska – najlepsza polska biegaczka długodystansowa, Osobowość Biegowa 2017 roku, podwójna złota medalistka mistrzostw świata oraz rekordzistka świata w biegu 24-godzinnym, 48-godzinnym, mistrzyni i wicemistrzyni Europy, rekordzistka Europy i świata, wielokrotna mistrzyni Polski, zwyciężczyni i rekordzistka trasy Spartathlon Ultra Race, biegu uznawanego za najtrudniejszy w Europie, Mikołaj Lasek – poznański biegacz, dietetyk, uznany trener dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, Violetta Domaradzka – jedna z najbardziej znanych ultra weganek nie tylko w Polsce, ale i na świecie, autorka książek o zdrowym odżywianiu, organizatorka biegów.

Biegaczom w tej edycji udało się dwukrotnie pobić rekord trasy na dystansie maratonu (Patrycja Bereznowska 3:24:56) oraz sztafety maratońskiej (Michał Szczepaniak, Dariusz Kłoda 3:19:35). W finałowym biegu udział wzięły 164 osoby, a w całym cyklu – 356. W sali rycerskiej gościnnego Pałacu Biedrusko w ramach klasyfikacji generalnej na podium stanęli na dystansie maratonu wśród mężczyzn: Zbigniew Adamczak, który zajął pierwsze miejsce, Marek Rutka – drugie miejsce i Grzegorz Pietrzak – trzecie miejsce, a wśród kobiet: Joanna Lorenc – pierwsze miejsce, Anna Kesler – drugie miejsce i Anna Gierszewska – trzecie miejsce. W sztafecie maratońskiej zwyciężyli rekordziści trasy Michał Szczepaniak, Dariusz Kłoda. Z kolei na dystansie półmaratonu wśród zwycięzców IV edycji “Warta Challenge Marathon&Half” znaleźli się: Konrad Grzegorzewski, Andrzej Marszałek, Błażej Drobnik oraz wśród kobiet: Patrycja Adamczak, Sandra Budziszewska i Agnieszka Krzyżaniak.

Spośród zawodników nordic walking, którzy uczestniczyli w imprezie na dystansie półmaratonu, najlepszy w klasyfikacji generalnej wśród mężczyzn był Roman Woroch, drugie miejsce zajął Mariusz Piesik, a trzecie Marek Bogusz. Natomiast najlepszymi walkerkami okazały się: Monika Grygiel, Agnieszka Wandel i Maria Janas. Tegoroczne zmagania biegaczy wsparł m.in. powiat poznański. Kolejna edycja zimowego cyklu biegów “Warta Challenge Marathon&Half” rusza już w listopadzie 2018 r. Informacje o imprezie można znaleźć na stronach organizatora imprezy – Sport Challenge Fundacji Wspierania Aktywności Fizycznej oraz na facebooku.

Tekst: Krzysiek Pilarski
Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski