MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Złota Żaba rozstrzygnięta

Konkurs Złota Żaba

Wprawdzie stan zagrożenia epidemicznego uniemożliwił przeprowadzenie zaplanowanego na marzec drugiego etapu Konkursu „Złota Żaba” dla Uczniów Szkół Podstawowych w Dziedzinie Języka Polskiego i Literatury oraz w Dziedzinie Matematyki, to jednak Konkurs został rozstrzygnięty, wyłoniono laureatów i wyróżnionych, przyznano nagrody.

Organizatorzy postanowili ustalić wyniki końcowe w oparciu o wyniki pierwszego etapu, do którego uczestnicy przystąpili w listopadzie 2019 r. w swoich szkołach. Komisja konkursowa wzięła pod uwagę wyniki punktowe wszystkich tych spośród 5 871 uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do drugiego etapu i potwierdzili, że chcą w nim wziąć udział.

Z matematyki maksymalną liczbę punktów uzyskało pięciu uczniów: Filip Dondajewski ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Adama Wodziczki w Luboniu, Mikołaj Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich w Śremie, Kacper Paterski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie, Jakub Walkowiak ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy i Stanisław Wojtysiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie. Wszyscy oni zajęli pierwsze miejsce.

Z języka polskiego i literatury konkurs wygrała Maja Grochocińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie, Julian Trochimiak ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Poznaniu był drugi, a Maria Grześkowiak z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zajęła trzecie miejsce.

Laureaci (20 najwyższych miejsc, w każdej z dziedzin) otrzymali, przyznawane corocznie, statuetki złotej żaby. Zarówno laureatom, jak i wyróżnionym (kolejnych 20 miejsc) przyznano też nagrody rzeczowe: książki (m. in. zbiór zadań „Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą”), sprzęt elektroniczny (m. in.: smartwatche, głośniki bluetooth) oraz prawo przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu i związane z tym stypendium.

Wyróżniono też nauczycieli uczących – języka polskiego lub matematyki – laureatów najwyższych miejsc. Przyznano im upominki w formie bonów na książki. Zadania z tegorocznej edycji Konkursu oraz pełne listy laureatów i wyróżnionych są dostępne na stronie zlotazaba.pl. W powiecie poznańskim w konkursie wzięło udział 1025 uczestników. W gronie nagrodzonych znalazło się 17 z nich, w tym czworo laureatów najwyższych miejsc w obu dziedzinach.

Zamiarem organizatora konkursu, swarzędzkiej Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, jest premiowanie tych uczniów, którzy łączą umiejętność logicznego i niestereotypowego myślenia z wyobraźnią i gotowością szukania niebanalnych rozwiązań. Zadania konkursowe układa doświadczony zespół złożony z nauczycieli szkół społecznych prowadzonych przez Fundację, pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM i Katedry Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W organizacji „Złotej Żaby” co roku pomaga kilkuset nauczycieli, którzy przeprowadzają pierwszy etap w oparciu o przesłane do szkół materiały.

Konkurs, który obejmuje województwa: wielkopolskie i lubuskie, jest współfinansowany przez: Województwo Wielkopolskie, samorządy powiatów (poznańskiego, kościańskiego, obornickiego, wolsztyńskiego), samorządy miast i gmin (Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Września) oraz prywatnych sponsorów.

Autor: Wojciech Pogasz

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 maja 2020