MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Edukacja

Złota Żaba rozstrzygnięta

Konkurs Złota Żaba

Wprawdzie stan zagrożenia epidemicznego uniemożliwił przeprowadzenie zaplanowanego na marzec drugiego etapu Konkursu „Złota Żaba” dla Uczniów Szkół Podstawowych w Dziedzinie Języka Polskiego i Literatury oraz w Dziedzinie Matematyki, to jednak Konkurs został rozstrzygnięty, wyłoniono laureatów i wyróżnionych, przyznano nagrody.

Organizatorzy postanowili ustalić wyniki końcowe w oparciu o wyniki pierwszego etapu, do którego uczestnicy przystąpili w listopadzie 2019 r. w swoich szkołach. Komisja konkursowa wzięła pod uwagę wyniki punktowe wszystkich tych spośród 5 871 uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do drugiego etapu i potwierdzili, że chcą w nim wziąć udział.

Z matematyki maksymalną liczbę punktów uzyskało pięciu uczniów: Filip Dondajewski ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Adama Wodziczki w Luboniu, Mikołaj Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich w Śremie, Kacper Paterski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie, Jakub Walkowiak ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy i Stanisław Wojtysiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie. Wszyscy oni zajęli pierwsze miejsce.

Z języka polskiego i literatury konkurs wygrała Maja Grochocińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie, Julian Trochimiak ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Poznaniu był drugi, a Maria Grześkowiak z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zajęła trzecie miejsce.

Laureaci (20 najwyższych miejsc, w każdej z dziedzin) otrzymali, przyznawane corocznie, statuetki złotej żaby. Zarówno laureatom, jak i wyróżnionym (kolejnych 20 miejsc) przyznano też nagrody rzeczowe: książki (m. in. zbiór zadań „Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą”), sprzęt elektroniczny (m. in.: smartwatche, głośniki bluetooth) oraz prawo przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu i związane z tym stypendium.

Wyróżniono też nauczycieli uczących – języka polskiego lub matematyki – laureatów najwyższych miejsc. Przyznano im upominki w formie bonów na książki. Zadania z tegorocznej edycji Konkursu oraz pełne listy laureatów i wyróżnionych są dostępne na stronie zlotazaba.pl. W powiecie poznańskim w konkursie wzięło udział 1025 uczestników. W gronie nagrodzonych znalazło się 17 z nich, w tym czworo laureatów najwyższych miejsc w obu dziedzinach.

Zamiarem organizatora konkursu, swarzędzkiej Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, jest premiowanie tych uczniów, którzy łączą umiejętność logicznego i niestereotypowego myślenia z wyobraźnią i gotowością szukania niebanalnych rozwiązań. Zadania konkursowe układa doświadczony zespół złożony z nauczycieli szkół społecznych prowadzonych przez Fundację, pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM i Katedry Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W organizacji „Złotej Żaby” co roku pomaga kilkuset nauczycieli, którzy przeprowadzają pierwszy etap w oparciu o przesłane do szkół materiały.

Konkurs, który obejmuje województwa: wielkopolskie i lubuskie, jest współfinansowany przez: Województwo Wielkopolskie, samorządy powiatów (poznańskiego, kościańskiego, obornickiego, wolsztyńskiego), samorządy miast i gmin (Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Września) oraz prywatnych sponsorów.

Autor: Wojciech Pogasz

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 maja 2020