MenuMenu główne
Powiat PoznańskiEdukacja

Znamy najlepsze szkoły

grafika

Miesięcznik „Perspektywy” jak co roku opublikował ranking najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w Polsce. To już 26. edycja tego prestiżowego zestawienia. W tym roku triumfowały XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W tegorocznym rankingu analizowano wyniki 1431 liceów (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły wszystkie wymagane kryteria.

– Od 26 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej – dodaje.

– Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować – zapewnia na stronie „Perspektyw” Waldemar Siwiński.

W tegorocznym zestawieniu jak zwykle nie brakuje placówek z powiatu poznańskiego. W kategorii liceów najwyżej sklasyfikowano I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Swarzędzu – 6 w Wielkopolsce i 85 w kraju. Na 45 miejscu w regionie i 491 w Polsce plasuje się Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym. Dodajmy, że na najwyższym stopniu podium w tej klasyfikacji znalazło się VIII Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Wojewódzki ranking najlepszych techników wygrało natomiast poznańskie Technikum Komunikacji. Z powiatowych szkół najwyżej oceniono technikum przy Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Ta placówka zajęła 10 lokatę w regionie i 103 w kraju. Na 18 pozycji w Wielkopolsce sklasyfikowano technikum przy Zespole Szkół w Kórniku (161 w kraju), 20 w regionie jest technikum przy Zespole Szkół im. J. i W. Zamoyskich w Rokietnicy (163 w Polsce), a tuż za nim bo na 22 miejscu (183 w kraju) znalazło się technikum przy Zespole Szkół im. gen. D. Chłapowskiego w Bolechowie.

Komplet wyników dostępny jest na stronie „Perspektyw” – ranking liceów oraz ranking techników.

grafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 stycznia 2024