MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZorientowani na powiat

Zachęcamy do kolejnej aktywności z powiatem i w powiecie poznańskim. Tym razem do szukania punktów kontrolnych w lesie..

Kto znajdzie pięć takich punktów (drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonymi w perforator), będzie mógł odebrać upominek. Do naszej zabawy zachęcamy rodziny, turystów, biegaczy, miłośników przyrody… każdego, kto lubi spacery w lesie i szanuje przyrodę.

Zielone Punkty Kontrolne to miejsca na mapie powiatu poznańskiego, na których znajdują się punkty kontrolne służące do orientacji w terenie. Szukanie ich może być urozmaiconą formą spaceru lub treningu biegowego. Znajdują się one w sześciu miejscach: Łopuchówku, Kamionkach, Murowanej Goślinie, Rakowni, Jeziercach i Żarnowcu.

 

Do poszukiwań poszczególnych punktów potrzebna jest mapa, na której zaznacza się odnalezione już miejsca – punkty (jak na zdjęciu poniżej). Mapę można samodzielnie wydrukować ze strony realizatorów ZPK lub nadleśnictw.

 

 

 

Zielony Punkt Kontrolny w Łopuchówku https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/en/zielony-punkt-kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny w Kamionkach https://babki.poznan.lasy.gov.pl/zielony-punkt-kontrolny-w-kamiokach-nadlesnictwie-babki

Zielony Punkt Kontrolny w Murowanej Goślinie https://www.zielonypunkt.parkdzieje.pl/

Zielony Punkt Kontrolny w Rakowni http://rakownia.org/atrakcje/zielony-punkt-kontrolny/

Zielony Punkt Kontrolny w Jeziercach  https://czerniejewo.poznan.lasy.gov.pl/pl/zielony-punkt-kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny w Żarnowcu https://konstantynowo.poznan.lasy.gov.pl/zielony-punkt-kontrolny

 

 

W każdym z Zielonych Punktów Kontrolnych, dostępnych jest kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

Zadaniem uczestników zabawy jest dotarcie do minimum 5 dowolnych punktów kontrolnych (drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonymi w perforator) zlokalizowanych na terenie dowolnych Zielonych Punktów Kontrolnych w powiecie  poznańskim.

Obecność w danym punkcie należy potwierdzić odbiciem perforatora (mechaniczny kasownik z igiełkami) na mapie przy kratce z odpowiednim numerem punktu. Tym samym uzyskuje się prawo do nagrody (upominku), który  można odebrać osobiście, po uprzednim kontakcie telefonicznym, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu (ul. Jackowskiego 18) Wydział Promocji i Aktywności Społecznej, II piętro, pokój nr 228 w godzinach urzędowania podanych na stronie www.powiat.poznan.pl). Należy pamiętać, aby przyjść z mapą. Osoba wydająca upominek zatrzyma mapę lub dokona stosownej adnotacji.

(poglądowy zestaw upominkowy)

Regulamin zabawy

Organizatorem akcji jest powiat poznański, a jego partnerami: Stowarzyszenie Dzieje z Murowanej Gośliny, Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni z Rakowni, Stowarzyszenie Poco Loco Adventure z Poznania i Stowarzyszenie Woda Góry Las z Poznania.

Opiekunami zabawy są: Anna Jaworska, tel. 61 841 88 12, anna.jaworska@powiat.poznan.pl; Natalia Siejek, tel. 61 222 89 86, natalia.siejek@powiat.poznan.pl

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego

okładka przewodnika

 

Przed pierwszą przygodą z Zielonymi Punktami Kontrolnymi z pewnością warto zapoznać się z naszym Przewodnik leśnego poszukiwacza. Przewodnik „uczy” między innymi orientowania mapy czyli ustawiania jej w taki sposób, aby to, co się na niej znajduje pasowało do tego, co widzi się wokół siebie. Są też tam wskazówki nawigacyjne, wyjaśnienia piktogramów na mapie oraz przykład przejścia fragmentu konkretnej trasy.Tak przygotowani możemy wyruszać w drogę. I to o każdej porze roku.

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 1 grudnia 2022

Zaktualizowano:
7 grudnia 2023