Zutylizowano już 15 tys. ton trującego materiału (29.02.2024)

epoznan logo

Ruszyła kolejna edycja programu likwidacji wyrobów zawierających azbest. To już 19. edycja programu skierowanego do mieszkańców powiatu poznańskiego z wyłączeniem podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Dotychczas udało się zutylizować blisko 15 tys. ton trującego materiału, przeznaczając na ten cel ponad 8 milionów złotych.

– Nasz samorząd od 2006 roku z sukcesami realizuje to przedsięwzięcie. Jesteśmy pionierami. Pierwsi w kraju zaczęliśmy pozbywać się tej trującej substancji. Usunęliśmy już tysiące ton azbestu, ale nadal pokrywa on dachy wielu budynków w powiecie – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański. – Wspólnie z gminami i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej finansujemy ten program. Warto podkreślić, że pokrywamy całość kosztów związanych z likwidacją materiałów tego typu, w tym ich demontaż, odbiór, transport oraz unieszkodliwienie. Tym samym skutecznie pomagamy mieszkańcom chronić zdrowie i środowisko. Dlatego gorąco zachęcam do udziału w programie – dodaje.

Wnioski można składać w urzędach gmin właściwych dla położenia danej nieruchomości do 31 lipca. – Zainteresowani muszą obowiązkowo dołączyć dokument potwierdzający posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości. Natomiast wnioskodawcy zajmujący się produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi zobowiązani są wypełnić oświadczenie oraz formularz informacyjny. Wszystkim chętnym do udziału w programie przypominamy również o obowiązku zgłoszenia prac związanych z demontażem azbestu do Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Należy to zrobić przed przystąpieniem do realizacji tego zadania – informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– Zgodnie z “Programem oczyszczania kraju z azbestu” do 2032 roku powinniśmy usunąć wszystkie wyroby zawierające ten składnik. Obowiązek spoczywa na właścicielach budynków, ale my chcemy ich wspierać – mówi starosta.

epoznan.pl

Opublikowano: 1 marca 2024