Zwiększono pulę pieniędzy na dopłaty (26.03.2021)

logo głos wielkopolski

W tym roku 1,5 mln zł powiat poznański przewidział na wymianę pieców starego typu, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Budżet na ten cel trzeba było jednak zwiększyć do 2,7 mln zł, ponieważ zainteresowanie mieszkańców powiatu dotacją do wymiany „kopciuchów” jest tak duże. Decyzję o zwiększeniu pieniędzy na wymianę pieców na paliwo stałe podjęła na ostatniej sesji Rada Powiatu. – W tym roku wpłynęło 418 wniosków, 387 osób wypełniło je prawidłowo – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Na jakie wsparcie finansowe może liczyć mieszkaniec powiatu poznańskiego, który chce zastąpić kocioł opalany paliwem stałym ogrzewaniem proekologicznym? Może otrzymać dofinansowanie wynoszące 80 proc. kosztów (netto), ale nie więcej niż 7 tys. zł na mieszkanie, natomiast w przypadku wspólnoty mieszkaniowej wysokość refundacji może maksymalnie wynieść 14 tys. zł.

– „Kopciuchy” mogą zostać wymienione na piece gazowe. Możliwe jest też podłączenie się do sieci miejskiej czy montaż ogrzewania elektrycznego – tłumaczy Łubiński. – Tam, gdzie nie ma na przykład dostępu do sieci gazowej, można stosować piece na opał stały pod warunkiem, że posiadają one specjalne certyfikaty.

W ciągu ostatnich trzech lat samorząd powiatu poznańskiego przyznał 319 dotacji o łącznej wartości ponad 2,2 mln zł. – Poprawa jakości życia mieszkańców powiatu jest priorytetem – podkreśla wicestarosta Łubiński. – Mimo że pandemia koronawirusa wymusza na nas podejmowanie działań w innym obszarach, nie zapomnieliśmy, że to czym oddychamy jest ogromnie ważne dla naszego zdrowia.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 26 marca 2021